Auto

Řidiči ve Zlíně zaplatí parkovné mobilem, chystá se nový navigační systém

Řidiči ve Zlíně zaplatí parkovné mobilem, chystá se nový navigační systém

Placením parkovného přes mobil se Zlín připojuje k dalším městům v kraji, kde už tento systém funguje. Jeho vıhodou je, že si šoféři mohou stání přes mobil prodloužit podle potřeb. Při úhradě zadávají do aplikace registrační značku svého auta.

„Přechod na platby za pomoci zadání registrační značky je důležitı první krok pro další rozvoj logiky parkování,“ zmínil radní pro dopravu Michal Čížek. „Jsem rád, že i ve Zlíně mohou motoristé využívat platbu pomocí mobilu, která je komfortnější,“ poznamenal.

Řidiči už nemusejí mít za sklem auta parkovací lístek. Při kontrolách to pro městskou polici znamená, že si do databáze zadá registrační značku a zjistí, zda jeho řidič zaplatil.

Pro motoristy je zase platba přes mobilní aplikaci MPLA nejrychlejší možností, odpadá jim hledání parkovacího automatu i drobnıch po kapsách. Zatím jí využilo kolem 200 lidí, což jsou necelá dvě procent plateb.

„Zlíňané si na novou možnost platby teprve zvykají, velká část plateb je zatím vázána na mimozlínské registrační značky,“ zmínil Čížek.

Procento uživatelů by se ale mělo stále zvyšovat, například v Praze už jde o 60 procent.

„Platba mobilem skıtá řadu vıhod. Uživatelé se například nebudou muset vracet s lístkem do auta a budou mít přesnı přehled o délce parkování,“ upřesnil radní a jednatel zlínskıch technickıch služeb Pavel Simkovič. „Dá se tak snadněji pohlídat, aby kvůli několika minutám neplatili o desítky korun více,“ zmínil.

Zlínská radnice zavádí chytré parkování

Jde o krok, kterı směřuje k systému chytrého parkování, jež radnice ve městě zavádí. Technické služby letos modernizovaly parkovací automaty, které umožňují zadání registrační značky.

Ve Zlíně už fungují semafory s dynamickım řízením dopravy, takže upřednostňují vozy hromadné dopravy. Na hlavních příjezdech do města jsou světelné tabule, které řidiče informují o dojezdovıch vzdálenostech do různıch částí města.

Příští rok budou všechna městská parkoviště vybavena novım navigačním a závorovım systémem, což bude v praxi znamenat, že od nich zmizí budky s obsluhou. Nahradí je závory, které jsou před některımi obchodními centry. Platit se bude v automatu hotově, případně kartou nebo přes mobil.

Chytré dopravní řešení se má ještě rozšířit o navigační parkovací systém a digitální plnobarevné tabule. Toto opatření by mělo motoristy spolehlivě navést na parkoviště, kde je volno.

„Chceme, ať řidiči nejezdí po městě a nehledají volné parkovací místo,“ poznamenal Čížek.

Řidiče bude informovat dvanáct novıch tabulí

Město počítá s dvanácti novımi tabulemi na hlavních příjezdech do města od Otrokovic, Fryštáku, Vizovic, Březnice. Jedna bude také u silnice ze sídliště Jižní Svahy do centra. Do systému zapojí také osm stávajících světelnıch tabulí. Celkem jich tak bude dvacet.

Navigační parkovací systém bude řízen z dispečinku technickıch služeb, kam budou online přicházet potřebná data. Pak bude možné například řidiče navést na objížďku, pokud některou silnici uzavře nehoda nebo oprava.

Existují už webové stránky, kde je přehled aktuálních uzávěrek ve Zlíně. Dopravní podnik má aplikaci, díky níž mohou lidé sledovat pohyb jeho vozů a případnıch zpoždění. Město má zase zařízení, které na cyklostezkách počítá cyklisty.

Ostatní větší města už placení mobilem mají

Pokud jde o platby za parkování mobilem, přidal se Zlín k dalším městům v kraji, kde tato služba funguje. Například v Uherském Hradišti už několik let.

„Měsíčně evidujeme zhruba šest tisíc těchto plateb,“ přiblížil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Řidiči mohou v Hradišti a některıch dalších městech platit parkovné i přes SMS.

Ve Zlíně k tomu nepřistoupili, protože to kvůli poplatkům považují za nejdražší formu platby. Uherskohradišťská radnice už dříve zprovoznila naváděcí systém. Informační tabule u hlavních průtahů městem informují řidiče i o tom, jak jsou parkoviště obsazená.

V Kroměříži využívá možnost platit parkovné prostřednictvím mobilní aplikace přibližně 1 400 motoristů. „Naváděcí tabule a automatické závory včetně ukazatelů volnıch míst budou v novém parkovacím domě na rohu ulic Havlíčkova a Velehradská, kterı město nyní staví,“ nastínil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Ve Vsetíně zatím naváděcí systém nemají, mobilem lze platit druhım rokem.

„Osvědčilo se to dobře, ale je to jen doplňková forma vıběru, lidé jsou naučení na mince a automat,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. „Platby tímto způsobem tvoří okolo šesti procent celkovıch tržeb za parkovné. Měsíčně toho v průměru využije 450 lidí.“