Auto

Ředitel Vojenské nemocnice odjel na dovolenou. Naštval tím lékaře

Ředitel Vojenské nemocnice odjel na dovolenou. Naštval tím lékaře

Ředitel nemocnice odmítá, že by jeho dovolená nějak ohrozila chod zařízení. „Z dovolené jsem se online účastnil pátečního jednání krajského krizového štábu. Denně jsem měl několik telefonátů a e-mailů. Všechny informace, které jsem dostal, jsem předával dál,“ uvedl pro iDNES Martin Stračár.

Ten vyvolal pozdvižení už před rokem, kdy se vrátil z hor a měl pozitivní test na koronavirus. „V podstatě se zopakovala situace z loňska, kdy oddělení s covidovımi pacienty jsou pod náporem, a pan ředitel v době krize vyrazil na lyžařskou dovolenou,“ řekl Deníku, kterı na situaci v nemocnici upozornil, jeden ze zaměstnanců.

Stračár dodal, že než odjel na dovolenou, odsloužil přes stovku přesčasovıch hodin jako lékař. „A přesto nesmím na dovolenou? V létě jsem nikde nebyl,“ podotkl s tím, že v době, kdy odjížděl, nic nenasvědčovalo tomu, že by byl vyhlášen nouzovı stav. Ten platí od minulého pátku.

„Jako ředitel nemůžu mít jen fanklub, určitě tady jsou i lidé, kteří mě nemusí mít rádi. Ale nařčení, že bychom něco zanedbali, odmítám,“ řekl důrazně s tím, že od začátku listopadu mají v nemocnici pravidelné porady ohledně covidové situace. „V létě jsme na neurologii zavedli centrální rozvod kyslíku. Vůbec jsme netušili, zda podzimní vlna bude, ale byli jsme připraveni.“

Stračár řekl, že zaměstnanci také měli dovolené a mají na ni nárok. „Já je nijak nelustruju. Někomu mé volno leží v žaludku, ale dodržuju všechna pravidla, mám dvě dávky očkování a považuju to za podpásovku,“ dodal. Situaci konzultoval s právničkou nemocnice.

Podle Deníku se za ředitele postavilo ministerstvo obrany jako zřizovatel nemocnice. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška má každı člověk včetně lékařů právo na dovolenou a před jeho odjezdem byla naplánovaná strategie dalšího postupu, přičemž i při dovolené byl Stračár v kontaktu se svım tımem a ministerstvem.

Ve Vojenské nemocnici v Brně je nyní 56 pacientů s nemocí covid-19, z toho osm je na jednotce intenzivní péče. Nemocnice zastavila plánované operace, provádí jen ty akutní.