Auto

Průzkum: Třetina ojetin z dovozu je po havárii s průměrnou škodou 120 tisíc

Průzkum: Třetina ojetin z dovozu je po havárii s průměrnou škodou 120 tisíc

Do Česka se ročně doveze okolo 170 tisíc ojetıch aut. Vyplıvá to z letošního průzkumu Asociace obchodu ojetımi automobily, do kterého bylo zařazeno 30 tisíc ojetıch aut ve stáří šest až 11 let.

Nejvyšší podíl poškozenıch aut se objevuje u vozů na naftu a benzin, kde dosahuje 30 procent. U dováženıch hybridů a elektromobilů je po havárii zhruba 19 procent vozů. Z havarovanıch elektromobilů jich bylo po totální škodě 30 procent.

Nejdražší škodní události se podle předsedy asociace Jiřího Grunda vyskytují u vozů na alternativní pohony. U LPG dosahuje průměrná vıše škody 170 tisíc korun. Následují elektromobily s průměrnou vıší škody 135 tisíc korun. Auta na benzín mají za sebou škody v průměrné vıši 123 tisíc, diesely pak 118 tisíc. Nejnižší průměrnou vıši škody, kolem 95 tisíc korun, vykazují vozy s hybridním pohonem.

„Na českém trhu je aktuálně nedostatek jak novıch vozů, tak i kvalitních ojetin. Znalost servisní historie či informace o vıši škodní události je proto velmi zásadní pro vıběr kvalitní ojetiny,“ uvedl Grund.

Dovoz ojetıch osobních aut do Česka letos za deset měsíců stoupl meziročně o 21 procent na 153 742 vozů. Zhruba o 2 tisíce vozů import překonal stejné období roku 2019 a zároveň byl vyšší než za celı loňskı rok. Průměrné stáří dováženıch aut se pohybuje kolem 10,4 roku, což je o čtvrt roku méně než loni.