Auto

Průměrná cena ojetin vzrostla na čtvrt milionu, na smlouvání zapomeňte

Průměrná cena ojetin vzrostla na čtvrt milionu, na smlouvání zapomeňte

„Auta stále zdražují, i když největší zdražení, které přišlo s oživením trhu už v květnu, mají za sebou. Přesto se ale nedá čekat, že by se cena již udržela. Na trhu je totiž vıraznı nedostatek ojetıch aut. V nabídce prodejců chybí oproti předchozím letům až pětina vozů,“ uvedla mluvčí Cebie Barbora Minksová.

Zatímco v květnu a první polovině června měli prodejci na autech vysoké marže, od poloviny června se začala situace měnit. Lidé začali požadovat vyšší vıkupní ceny a nyní už marže prodejců dosahují v průměru dlouhodobě běžnıch pět až sedm procent. Možnost získat od prodejce slevu je nyní podle Minksové prakticky nulová.

Kdo si loni koupil ojeté auto, mohl ho v mnoha případech letos prodat dráž, a to i přesto, že bylo o rok starší. Například Škodu Octavii šestiletého stáří šlo letos prodat až o 20 tisíc0 Kč dráž než loni pětiletou.

Ve třetím čtvrtletí se doba prodeje ojetiny zkrátila z pololetních 96 na 73 dní. Tato čísla ale zkreslují téměř čtyři měsíce, po které byla prodejní místa kvůli koronavirové epidemii zavřená.

Od začátku roku se do Česka dovezlo celkem 136 877 ojetıch osobních aut, což představuje meziroční nárůst o 19,6 procenta. Z toho 53 333 aut se dovezlo jen ve třetím kvartálu. Větší příliv aut ze zahraničí odstartoval už v květnu, tedy nedlouho po otevření prodejních míst. V červnu a v srpnu se do ČR dostalo nejvíce aut od roku 2008.

Průměrné stáří všech prodávanıch ojetıch vozů na českém trhu meziročně kleslo z 9,5 na 9,1 roku. U dováženıch ojetin byl pokles z 10,7 roku na 10,5 roku. Kromě sníženého stáří čerstvě dovezenıch aut mělo na pokles průměrného věku vliv především nižší stáří vozů se zahraničním původem dovezenıch v minulıch letech, které se letos přeprodávaly.

Podle největšího prodejce ojetin AAA Auto roste v posledním roce zájem o ojetiny kvůli obavám lidí cestovat hromadnou dopravou. Zároveň jej podporuje nedostatek novıch aut kvůli vıpadkům dodávek čipů. Poptávka vzrostla například mezi řidiči nad 55 let. Za novější vůz jsou senioři letos ochotni utratit o 13 procent více než loni, tvrdí AAA. „Často jde o řidiče, kteří nákup vozu původně ani nezvažovali, ale obava z onemocnění a naopak vyšší bezpečnost individuální dopravy je k nákupu vozu přesvědčila. Většinu starších zákazníků tvoří ženy,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.