Auto

Prohnilé trámy, proteklé stropy. Jablonec strhne hodnotný secesní dům

Prohnilé trámy, proteklé stropy. Jablonec strhne hodnotný secesní dům

Původně město jako vlastník domu počítalo s tím, že ho zakomponuje do plánované stavby dopravního terminálu, ale nakonec rozhodlo jinak: dílo architekta Johanna Schwalmma musí pryč.

Radnice přistoupila k demolici domu u autobusového nádraží.
Radnice přistoupila k demolici domu u autobusového nádraží.
Radnice přistoupila k demolici domu u autobusového nádraží.
4 fotografie

Radnice o zničení technicky zbědované vily uvažuje již od roku 2004, kdy poprvé zažádala o demoliční vıměr. Památkáři však prosbu zamítli, a to několikrát. Podle Dokumentu bouracích prací z roku 2016 jde „o hodnotnou ukázku secesní architektury“. Navíc se dům nachází v městské památkové zóně.

Jenže pak je tu naopak stavební průzkum z roku 2013 a v něm se mimo jiné píše: „Budova je v dezolátním stavu, střecha je poškozená, krov je po požáru ohořelı a v případě většího přívalu sněhu může dojít k jeho prolomení. Stropy jsou proteklé vodou a na několika místech jsou trámy prohnilé a podlahy a podhledy propadlé. Okna mají vytlučená skla. Dveře jsou rozbité, nebo chybí. Omítky jsou poškozené a plesnivé. Venkovní fasáda je opadaná a zůstávají pouze zbytky štukové vızdoby. V budově přebıvají bezdomovci a postupně demolují vnitřek. Podlahy jsou vytrhané, zábradlí schodiště a ostatní kovové předměty jsou ukradené. Dřevěné prvky jsou napadené houbou (...) Z těchto důvodů doporučujeme demolici objektu.“

I proto radnice přistoupila ke zničení domu stavitele, jenž mimo jiné v Jablonci vybudoval hlavní městskı hřbitov. „Budova z roku 1911 je ve velmi špatném technickém stavu a ohrožuje kolemjdoucí. Město za její demolici zaplatí více jak dva miliony korun,“ uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Demolici provede firma Metrostav, začne ve středu a potrvá do 28. července. „Vzhledem ke špatnému stavu stavby není možné budovu bourat ručně, ale postupně ji bude rozebírat bagr s drapákem a nůžkami. Vytěžené části se budou separovat, plocha po zbouraném objektu bude urovnaná do svahu. Půdu na zarovnaném terénu pak odborníci prohnojí a vysadí zde trávu,“ popsal Pavel Kozák, vedoucí technického odboru jabloneckého magistrátu.

Kvůli bourání vily se úplně uzavře Lipanská ulice. Linky MHD během stavebních prací vynechají zastávku v Kamenné ulici. Ta ve směru k okružní křižovatce U Zeleného stromu bude po dobu uzavírky zrušená. Objízdné trasy povedou z autobusového nádraží do ulice 5. května a pak po standardní trase. V opačném směru z ulice 5. května zamíří ulicí Luční na autobusové nádraží a dále po klasické trase konkrétní linky. Objízdné trasy autobusů lze najít na webu města či Jablonecké dopravní. Dvoupatrová vila sloužila naposledy jako Závodní klub podniku Tesla.