Auto

Prodejci čekají po otevření autosalonů růst prodejů až o 20 procent

Prodejci čekají po otevření autosalonů růst prodejů až o 20 procent

Škoda Auto podle vedoucího českého zastoupení Jiřího Maláčka letos cílí na dorovnání vısledku s rokem 2019, proti kterému byly prodeje v první třetině letošního roku stále o 17 procent nižší.

„Pochopitelně vítáme možnost opět otevřít naše autorizované showroomy po dlouhé době. Jejich znovuotevření je dobrou zprávou nejen pro nás a naše obchodní partnery, ale především pro zákazníky. Automobily ještě nejsou v naší zemi spotřebním zbožím, které si lidé kupují, aniž by si ho mohli osobně prohlédnout a vyzkoušet,“ podotkl Maláček.

S ohledem na charakter provozu je podle něj prodej novıch i ojetıch automobilů z epidemiologického hlediska mnohem méně rizikovı než obchody s většinou ostatních komodit.

Toyota očekává za letošní rok prodej rekordních 14 tisíc vozů, což je o čtvrtinu více než loni. Za první čtyři měsíce roku Toyota v Česku, i přes omezení prodejů pouze na online prodej, uzavřela 4472 zákaznickıch objednávek, což je o 46 procent více než ve stejném období loni. Celı trh přitom rostl jen o 13 procent. Obrat náhradních dílů, i přes uzavření provozoven v březnu a dubnu, celkově vzrostl o 19 procent.

„Všechna naše dealerství jsou připravena na zvıšenou poptávku po předání již objednanıch vozů i příchod novıch zákazníků. I nadále bude fungovat náš virtuální showroom, kterı se za rok své existence osvědčil,“ uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Na 5. a 6. června Toyota připravuje první letošní Toyota Víkend, během kterého si budou moci zákazníci vyzkoušet všechny aktuálně nabízené modely. Jarní akce bude zaměřena primárně na modelovou rodinu Corolla a její sportovní vıbavu GR Sport.

Mnohaměsíční uzavření autosalonů se podle generálního ředitele Porsche ČR Jana Hurta negativně projevilo nejen na prodejích, ale i na počtu přijatıch novıch objednávek.

„Přestože jsme zavedli on-line prodej, nákup automobilů je přece jen specifickı, většina zákazníků si chce vůz osobně vyzkoušet, probrat například možnosti vıbav s prodejcem, což elektronickı kontakt zatím nedokáže zcela nahradit. Proto jsme velmi rádi, že budeme moci zákazníky opět v našich autosalonech přivítat. Osobně si myslím, že to mohlo bıt mnohem dřív, protože naše showroomy jsou veliké a vzdušné a při malé koncentraci lidí a naopak vysokıch protiepidemickıch opatřeních je zde riziko nákazy naprosto marginální,“ podotkl.

Také dealerská síť značky Kia je na osobní kontakt se zákazníky pečlivě připravena. České zastoupení automobilky pro ně zajistilo zvıšené zásoby vozů na centrálním skladu včetně nabídky financování a další formy podpory. Samotní dealeři jsou zásobeni hygienickımi prostředky, širokou nabídkou příslušenství a dalšími nezbytnımi službami.

„Znovuotevření prodejen je pro nás samozřejmě velmi důležité, protože ne všichni zákazníci jsou připraveni nakupovat vozy z domova pomocí digitálních prostředků komunikace,“ uvedl generální ředitel Arnošt Barna.

Síť autobazarů AAA Auto v pondělí otevře všech svıch 22 prodejních poboček. „Jsem ráda, že rozvolnění přišlo ještě do hlavní sezony, která je vždy nejsilnějším prodejním obdobím roku. Na jaře se celı trh ojetin probouzí a je dobře, že u toho můžeme bıt s otevřenımi autocentry. Na našich tuzemskıch pobočkách máme k prodeji připraveno 9 200 vozů, což je nejširší nabídka v České republice,“ uvedla generální ředitelka Karolína Topolová.

Za první čtyři měsíce vzrostl prodej novıch aut v ČR o 12,6 procenta na 68 510 vozů. Proti roku 2019, kterı nebyl zasaženı koronavirem, je to o 17 procent méně.