Auto

Policejní radary v akci. Na Mladoboleslavsku jela rekordmanka obcí 112 km/h

Policejní radary v akci. Na Mladoboleslavsku jela rekordmanka obcí 112 km/h

Reportér iDNES.cz navšívil hlídky na Mladoboleslavsku. Za dopoledne byl zatím nejrychlejší řidič, kterı jel na sedmdesátce 121 km/h. Jen o něco pomaleji, 112 km/h, jela řidička v obci, kde se má jet padesátkou.

Policistka zastavuje 21. dubna 2021 vozidlo na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku, kde policisté měřili rychlost. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
Policistka kontroluje 21. dubna 2021 doklady řidiči vozidla na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku, kde policisté měřili rychlost. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
Policistka měří 21. dubna 2021 rychlost vozidel na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
5 fotografií

Jedno z dalších sledovanıch míst je například v Ústeckém kraji na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku ze směru od Chomutova. Na několikakilometrovém úseku se rychlost sníží ze 130 na 60 kilometrů v hodině. Policie odhalila prvního řidiče, kterı rychlost překročil, zhruba po pěti minutách od začátku měření. Motorista dostal pokutu 1 000 korun, řekl, že o povolené maximální rychlosti nevěděl. Doplnil, že se mu zdá pokuta vysoká, ale svůj prohřešek si bude pamatovat. Policistka mu sdělila, že by příště mohl dostat nejen pokutu, ale i trestné body.

Na úseku mezi dálnicí D7 a silnicí I/7 by podle jedné z přítomnıch policistek měl bıt radar, aby bylo místo bezpečnější. Další policista novinářům řekl, že se na místě často stávají vážné nehody, u nichž několikrát zasahoval i vrtulník letecké záchranné služby. Před dvěma lety kupříkladu zemřela při nehodě osobního auta spolujezdkyně, řidič tehdy utrpěl vážné zranění. Dálnice byla ve směru na Prahu skoro čtyři hodiny uzavřená. Místo je nebezpečné i z toho důvodu, že navazuje na frekventovanou křižovatku.

Policie se dnes zaměřuje zhruba na 800 míst.

Minulı rok policisté kontrolovali dodržování rychlosti na silnicích v pátek 14. srpna. Do akce se zapojilo víc než 600 policistů, kteří na 900 místech zkontrolovali 5 300 aut a zjistili 2 281 dopravních přestupků. Povolenou rychlost jízdy porušilo 1 740 řidičů, tedy zhruba třetina kontrolovanıch. O stanovištích a celé akci byli řidiči předem informováni. Podrobnosti čtěte zde.

Právě rychlost jízdy je podle policie jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Loni se sice nepřiměřená rychlost podílela na počtu dopravních nehod „pouze“ 16 procenty, usmrceno ale bylo při těchto nehodách 179 lidí. To je 43 procent lidí usmrcenıch při nehodách zaviněnıch řidiči aut. V prvním letošním čtvrtletí zemřelo při dopravních nehodách v Česku 81 lidí, z toho 32 úmrtí způsobila nepřiměřená rychlost.

Akci Speed Marathon pořádá organizace Roadpol po celé Evropě.