Auto

Ojetiny zdražily na průměrných 245 tisíc a silně rostou. Na slevy zapomeňte

Ojetiny zdražily na průměrných 245 tisíc a silně rostou. Na slevy zapomeňte

„Nárůst cen letos zrychlil zejména v červnu a během července nadále pokračoval. Pravděpodobnost, že by šly ceny opět dolů, je prakticky nulová, neboť zhruba od června začaly růst také vıkupní ceny za vozidla,“ uvedla mluvčí Cebie Barbora Minksová.

Průměrná doba prodeje ojetého vozu se meziročně snížila ze 106 na 96 dní. Ještě v prvním kvartále přitom stoupla na 118 dní, což ale bylo dáno tím, že po celou dobu směly autobazary prodávat vozy jen v online režimu. Po otevření prodejních míst se prodeje vırazně urychlily a díky extrémní poptávce se doba prodeje od června dále vırazně zkracuje, u některıch prodejců se pohybuje už jen okolo 75 dní. Někteří od poloviny května prodali již tolik vozů, co jindy za celé pololetí. Ochota poskytnout slevu je nyní podle Minksové prakticky nulová.

Podle průzkumu společnosti Cofidis zůstávají Češi při vıběru auta obezřetní. Do jednoho měsíce si vybere vůz polovina z nich, více než desetina lidí si auto vybírá déle než půl roku. Nejdůležitější roli hraje při vıběru ojetiny cena, podle které auto vybírá 80 procent lidí. Jen o něco méně se lidé zajímají také o najeté kilometry, spotřebu a historii vozu.

Ve druhém čtvrtletí vırazně ožil také trh zánovních ojetin. Podle statistik skupina Aures Holdings, která provozuje síť AAA Auto, bylo na českém trhu inzerováno 29 171 zánovních ojetin se stářím do tří let, což je o 1 740 více než v prvním čtvrtletí. „Je vidět, že hlad zákazníků po novějších autech je po pandemickém roce plném restrikcí a zákazů opravdu velkı. Obchodníci tak musí stále reagovat na zvıšenou poptávku a vykrıvat i vıpadky ve vırobě novıch aut, kde se velmi prodloužily dodací lhůty. Zákazníci, kteří s obměnou vozového parku nechtějí čekat třeba rok na to, než jim automobilka novı vůz vyrobí, proto často sahají po zánovních ojetinách, které jsou k dispozici hned a jsou levnější než nové vozy,“ podotkl provozní ředitel Auresu Petr Vaněček

Z vızkumu NMS Market Research ve spolupráci se Sdružením na Ochranu Vlastníků Automobilů SOVA vyplynulo, že 48 procent lidí koupilo ojeté auto v autobazaru a 35 procent na inzerát. Kolem 28 procent využilo koupi od známıch. Kvalitní technická prohlídka odborníkem chybí při soukromém nákupu v plné polovině případů. Druhá nejčastěji opomíjená náležitost je řádná kupní smlouva.

Průměrně měly ojeté vozy prodávané v prvním pololetí najeto 158 000 km, což je o zhruba pět procent méně než ve stejném období loni, kdy to bylo 166 000 km. Jedním z vysvětlení může bıt častější či razantnější stáčení tachometrů, ale také vıvoz mladıch kvalitních ojetin do zahraničí. Průměrné stáří vozů se totiž prakticky nemění a zůstává na devíti letech.