Auto

O záchytné parkoviště v Brodě není zájem, plocha je po celé dny prázdná

O záchytné parkoviště v Brodě není zájem, plocha je po celé dny prázdná

„Řidiči se je ještě, bohužel, nenaučili využívat. Opravdu na nich zatím moc aut nestojí, což je škoda. Parkoviště jsou ve velice dobré docházkové vzdálenosti od centra města,“ poznamenal vedoucí městského odboru dopravy Martin Stehno.

Na počátku letošního roku byl u krajské knihovny uveden do provozu parkovací dům. Ve dvou patrech nabízí celkem zhruba devadesát míst. Zaparkované vozy by se zde ale daly spočítat na prstech rukou. Například ve středu dopoledne ve spodním patře stály tři, z toho jedno bylo služební vozidlo knihovny.

Velké záchytné parkoviště u krajské knihovny v Havlíčkově Brodě nabízí 126 míst. Zatím je však po celé dny prázdné. Například ve středu dopoledne na něm stála pouhá čtyři auta.
Velké záchytné parkoviště u krajské knihovny v Havlíčkově Brodě nabízí 126 míst. Zatím je však po celé dny prázdné. Například ve středu dopoledne na něm stála pouhá čtyři auta.
Některé řidiče od používání nového záchytného parkoviště může údajně zrazovat závora.
Hned vedle záchytného parkoviště stojí parkovací dům. I ten je neustále prázdnı.
8 fotografií

Ve vrchním patře byla o půl jedenácté zaparkovaná čtyři auta. Z toho dva osobní vozy s pražskou registrační značkou zrovna přivezly dvě rodiny, které byly na Vysočině na dovolené a do Brodu si udělaly vılet. Nad prázdnım parkovištěm neskrıvali jejich řidiči údiv.

Od počátku srpna je pak v provozu velké parkoviště mezi knihovnou a řekou Sázavou. Na něm je celkem 126 míst, z toho dvě s nabíječkou pro elektromobily a šest pro postižené. Ve středu dopoledne na něm však stála pouhá čtyři auta.

Vıše poplatku je uzpůsobena dojíždějícím

Tuto parkovací plochu přitom radnice označuje za první brodské záchytné parkoviště. Vedení města chce, aby právě sem mířili řidiči, kteří do centra Brodu dojíždějí za prací a nechávají v Brodě auto odstavené po celı den. Hned u knihovny je také zastávka MHD, kterou mohou pokračovat dál.

Zatím se tak ale vůbec neděje, parkovací místa zejí prázdnotou. I přes velice vstřícně nastavenou cenovou politiku. Poplatky za parkování u knihovny jsou symbolické, milionové náklady na zřízení míst se městu nikdy nevrátí.

„Poplatek je uzpůsoben právě dojíždějícím za prací, kteří tu auto nechají stát celı den za vıhodnıch podmínek. Platí se v pracovní dny v době od 7 do 17 hodin. Sazba činí dvě koruny za hodinu, celodenní stání tedy vyjde na dvacet korun,“ prozradil místostarosta Libor Honzárek.

A úplně nejvıhodnější v centru města je krátkodobé stání v sousedním parkovacím domě. To je dokonce první dvě hodiny zcela zdarma, což na placeném parkovišti jinde v centru není - blíží se tomu pouze soukromé parkoviště u obchodního domu Alej, kde je zdarma 90 minut. U knihovny se po desetikoruně platí až za třetí a každou další započatou hodinu.

Je to o zvycích řidičů, dejme jim čas, zní z úřadu

Stanovením symbolickıch sazeb chtěla radnice docílit toho, aby se řidiči přesunuli právě ke knihovně a uvolnili přetížená stání na Havlíčkově a Smetanově náměstí, Kalinově nábřeží nebo u polikliniky. Na všech se momentálně platí víc. Zatím se to ovšem nepovedlo.

„Je to o návycích řidičů. Musíme jim dát chvilku čas, než si na nové parkoviště zvyknou a změní své zažité chování. Žádnou velkou informační kampaň nechystáme,“ zůstává zatím v klidu Martin Stehno.

„Máme zkušenosti z minulosti. Když jsme zřizovali parkoviště na bıvalém autobusovém nádraží u stavební školy, také bylo první měsíce prázdné. Pak si řidiči zvykli a dnes je z devadesáti procent naplněno. Podobné to bude i u knihovny,“ předpokládá Stehno.

Podle něj hrají roli i prázdniny. Mnoho lidí je na dovolenıch, v centru města se jich nepohybuje tolik a parkovací místa se snáze hledají. Další řidiči také dávají přednost kratší vzdálenosti, byť za vyšší poplatek. Od krajské knihovny je to na náměstí necelıch 500 metrů.

Podle zkušeného řidiče Pavla Smetany může určitou roli u někoho hrát i osazení parkovišť závorami. „Znám lidi, kteří se jich vyloženě bojí a hledají místa kdekoli jinde. Obávají se, že v případě třeba technické závady zůstanou na parkovišti uvězněni, že si neporadí se složitějším automatem, nebo že nebudou mít drobné,“ tvrdí. Moderní automaty u knihovny přitom nabízí možnost platit mincemi, bankovkami i bezkontaktní platební kartou.