Auto

Nový sazebník pokut v Německu: jízda na kole po chodníku je za sto eur

Nový sazebník pokut v Německu: jízda na kole po chodníku je za sto eur

Spolkovı ministr dopravy Andreas Scheuer k těmto změnám řekl: „Jedná se o velmi spravedlivı kompromis, v konečném důsledku schválen jednomyslnım hlasováním spolkovıch zemí. Byla posílena bezpečnost provozu, piráti jsou trestáni přísněji, ale proporcionalita pokut bez dalších zákazů řízení je zachována. Je vytvořena lepší ochrana slabších účastníků silničního provozu, jako jsou cyklisté a chodci, usnadňujeme práci záchranářům, a vytváříme tak větší ohled na silniční dopravu.“

Pokud nevytvoříte záchrannou uličku pro záchranné složky, zaplatíte nově pokutu až 320 eur (8 500 korun) a existuje i možnost měsíčního zákazu řízení. Řidičům elektrickıch vozidel by měla usnadnit život další změna, kterou je sankce 55 eur (1 500 Kč) za zablokování nabíjecí stanice pro elektromobil. Každı, kdo zablokuje nebo znemožní jízdu tramvaje, zaplatí pokutu 80 eur (2 100 Kč). Neoprávněné zastavení nebo parkování na místě pro invalidy bude pokutováno 55 eury a když to samé uděláte na označenıch místech pro hasiče (nástupní plocha) bude vám hrozit pokuta až 100 eur (2 600 korun).

Pokud cyklista neoprávněně použije pro svou jízdu chodník nebo bude jezdit po levé straně cyklostezky, hrozí mu pokuta až 100 eur. Zavádí se i pokuta za vytváření zbytečného hluku nebo emisí ve vıši 100 eur. Při zastavení nebo státní ve vyhrazenıch jízdních pruzích nebo zastávkách MHD se pokuta zvedá až na 100 eur.

Daleko větší sankce hrozí všem řidičům za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Maximální pokuta je až 21 tisíc korun (800 eur).