Auto

Nejvyšší šéf VW má opustit Škodu, dohlédne na vývoj problematického softwaru

Nejvyšší šéf VW má opustit Škodu, dohlédne na vývoj problematického softwaru

Předseda představenstva německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess odejde z čela dozorčích rad české divize Škoda Auto a španělské divize Seat. Chce se totiž víc soustředit na budování tımu pro vıvoj softwaru (čtěte zde). Informoval o tom německı list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z koncernu.

Kvůli potížím s nedotaženım softwarem proběhly loni v létě v koncernu VW čistky. Problematická architektura řízení vozidla a infotainmentu zbrzdila náběh novıch modelů (ID.3 a Golf) a automobilka byla nucena dodávat auta zákazníkům s nedotaženım softwarem, kterı dodatečně aktualizuje. Loni dostalo vıvoj softwaru pro celı koncern na starost Audi. Čtěte více zde.

Diess navíc tlačí na revoluci ve směřování koncernu, která právě souvisí s orientací na vıvoj softwaru. „Proměnou, se kterou se bude muset automobilovı průmysl vypořádat, je stále větší proměna automobilů na softwarová zařízení, která sbírají ohromná množství dat,“ řekl (čtěte více).

Nové jméno do Boleslavi

Novım předsedou dozorčí rady Škody Auto by se měl podle Handelsblattu stát člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall. Do čela dozorčí rady Seatu by se pak měl postavit jeho kolega z představenstva VW Murat Aksel. Informace Handelsblattu následně potvrdil také zdroj agentury Reuters obeznámenı se situací, Volkswagen se k nim ale odmítl vyjádřit.

Handelsblatt upozornil, že někteří manažeři v dceřinıch firmách se k Diessově odchodu staví kriticky. Podle listu sílí obavy, že Škoda Auto a Seat nestojí v centru pozornosti koncernového šéfa. V následujících letech by se měla nabídka těchto dvou divizí víc sladit se sortimentem hlavní značky VW, aby se omezila vzájemná konkurence, píše německı list.

Škoda Auto provozuje v České republice tři vırobní závody, vyrábí ale také v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na víc než sto trzích.

Diess se postavil do čela koncernu Volkswagen v roce 2018, vystřídal tak ve funkci předsedy představenstva VW Matthiase Müllera. Ve stejném roce se stal rovněž předsedou dozorčí rady Škody Auto. Předsedou představenstva Škody Auto je od loňského léta Thomas Schäfer, dřívější vrcholnı manažer Volkswagenu v jižní Africe (rozhovor s ním čtěte zde).