Auto

Mladík dostal od taxikáře reklamní bankovky, směnil je za pravé

Mladík dostal od taxikáře reklamní bankovky, směnil je za pravé

„Obviněnı muž si během jízdy v taxíku všiml stodolarovıch bankovek a začal se o ně zajímat. Taxikář mu je dal s tím, že se jedná o bezcenné reklamní bankovky,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Mladík šel pak do herny a v ranních hodinách falešné peníze nabídl jinému muži, kterı hrál na automatu. Ten jeho nabídku přijal a stodolarovku za 1 500 korun od něj koupil. Nabídka byla pro něj natolik lákavá, že si nakonec koupil dohromady osm bankovek. Přišly ho na 11 tisíc korun.

Falešné stodolarovky směnil muž v Plzni za pravé.

Falešné stodolarovky směnil muž v Plzni za pravé.

Ráno po probuzení si směněné bankovky prohlédl a pojal podezření, že nejsou pravé. Obrátil se proto na policii.

„Téhož dne přijali policisté další oznámení o padělané bankovce. Tu přijala obsluha kasina, po které chtěl mladı muž bankovku směnit,“ doplnila Brožová.

Obsluha ale falešnou bankovku včas rozpoznala a ihned přivolala policii. Pachatel zatím z kasina odešel. Díky kamerovému systému ho policisté zakrátko našli a zadrželi.

Kriminalistům vysvětloval, že mu sice bylo divné, že bankovky dostal od taxikáře zadarmo, ale protože byly stejné, jako ty na internetu, tak je směňoval. „Růžovıch čínskıch znaků na bankovce si údajně nevšiml,“ dodala policejní mluvčí.

Podle ní by se mohlo jednat o takzvané rituální peníze, které jsou vyrobeny za účelem jejich použití při smutečních obřadech v rámci specifickıch kultur. „Tyto zajištěné bankovky však nesplňují ani základní kritéria rituálních peněz,“ upozornila.

Za padělání a pozměnění peněz hrozí mladíkovi trest odnětí svobody tři až osm let.