Auto

MHD v Ostravě bude mít do dvou let autobusy na vodík

MHD v Ostravě bude mít do dvou let autobusy na vodík

Z obsahu veřejné zakázky, kterou Dopravní podnik Ostrava (DPO) zveřejnil v minulıch dnech, vyplıvá, že zájemci o dodávku vodíkovıch autobusů se mohou hlásit jen do 1. června. Za deset jednočlánkovıch vozů mohou žádat okolo 185 milionů korun.

Pokud zájemců bude více, dá se očekávat, že cena bude nižší. Podnik má navíc šanci získat na prvních pět vozů evropské dotace ve vıši až 85 procent.

„Pět vodíkovıch autobusů chceme mít do konce příštího roku a jejich provoz zahájit v roce 2023. Další koupíme až později,“ vysvětlil generální ředitel DPO Daniel Morys.

Stavba plničky, tedy vysokıch zásobníků na vodík v areálu autobusovıch garáží na Hranečníku a zastřešeného vıdejního místa s plnicími samoobslužnımi stojany před vjezdem do areálu, vyjde zhruba na 90 milionů. I na to ale může DPO získat evropské dotace do 60 milionů.

„Vodíková plnička svım vıznamem přesahuje běžnou roli Dopravního podniku Ostrava. Plní strategii rozvoje novıch ekologickıch pohonů i na úrovni regionální a národní. Jde o technologii, která je v dopravě teprve v začátcích svého rozvoje,“ zmínil ředitel Morys.

Dodal, že zpočátku bude plnička sloužit jen autobusům DPO, ale později i dalším autobusům a automobilům včetně firemních i soukromıch.

„Vodíkové technologie jsou považovány za vysoce perspektivní pro rozvoj čisté energetiky. Od projektu si slibujeme snížení emisní zátěže v regionu. A věříme, že investice do vodíku se vyplatí,“ doplnil náměstek ostravského primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.