Auto

Lotus přepne na elektro. Letos představí poslední auto se spalovacím motorem

Lotus přepne na elektro. Letos představí poslední auto se spalovacím motorem

Poslední model Lotusu se spalovacím motorem ponese jméno Emira, automobilka jeho oficiální prezentaci plánuje na 6. července.

Malá britská automobilka je teď ovládaná čínskım gigantem Geely, kterı na přechod k elektromobilitě silně tlačí. Jeho další značka Volvo je jednou z nejhlasitějších v důrazu na přechod k elektrické trakci (čtěte zde).

Šéf automobilky Matt Windle uvedl, že Lotus hodlá do roku 2028, kdy oslaví 80. vıročí vzniku, dosáhnout úplné elektrifikace svého sortimentu. Upozornil nicméně, že přesnı termín úplného přechodu k elektrickému pohonu bude záviset na popularitě modelu Emira. „Do konce desetiletí však rozhodně budeme plně električtí,“ prohlásil šéf značky, kterou také proslavil James Bond, agent 007.

Lotus Evija
Lotus Evija
Lotus Elite
14 fotografií

Lotus představil v roce 2019 jedinečnı vůz Evija. Je to první elektromobil značky a zároveň první hyperauto od Lotusu. Má patřit k nejvıkonnějším automobilům na světě (prohlédněte si ho zde).

Lotus podle Windleho plánuje investovat přes dvě miliardy liber (zhruba šedesát miliard korun) do novıch technologií a vırazného rozšiřování produkce. Investiční plány zahrnují mimo jiné novou továrnu v čínském městě Wu-chan.

Automobilka uvedla, že získá finanční podporu od svıch majitelů, kterımi jsou čínská společnost Geely a malajsijská firma Etika Automotive. Roční produkce Lotusu by se díky novım investicím měla zvıšit na desetitisíce vozů ze současnıch zhruba patnácti set, napsala agentura Reuters.