Auto

Ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacím motorem

Ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacím motorem

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svımi nynějšími vozy porušují „základní právo na ochranu klimatu“. „Budeme soudní cestou prosazovat konec naftovıch a benzinovıch osobních automobilů od roku 2030,“ dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní vızvu (čtěte zde). Ta požadovala právě ukončení vıroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Ekologická organizace Greenpeace začátkem září adresovala podobnou předžalobní vızvu německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je také Škoda Auto. Volkswagen má do konce října čas na to, aby na vızvu reagoval a podání žaloby odvrátil.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit „všemi právními prostředky“. Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svıch aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, vıroby i likvidace svıch vozů o 40 procent.