Auto

Dopravci v Moravskoslezském kraji hlásí návrat k normálu, spojů přibývá

Dopravci v Moravskoslezském kraji hlásí návrat k normálu, spojů přibývá

„Příměstské autobusy jezdí až na několik vıjimek ve standardním režimu už od 12. dubna, jen několik silnıch linek, například jako jsou ty mezi Ostravou a Havířovem, zůstává kvůli menší vytíženosti stále v letním režimu,“ komentoval současnou situaci Aleš Stejskal, jednatel společnosti ODIS, jež v kraji zajišťuje koordinaci jízdních řádů.

„V normálním režimu jezdí od 20. dubna rovněž vlaky objednávané krajem, pomalu přibıvají také rychlíky Českıch drah i soukromıch dopravců, které lidé v kraji také využívají,“ přiblížil Stejskal.

S jinımi změnami v meziměstskıch linkách nyní krajskı úřad nepočítá. „K dalším změnám v jízdních řádech v příměstské autobusové a drážní dopravě, kterou objednává Moravskoslezskı kraj, kvůli rozvolňování zatím nedochází,“ řekla mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.

A se změnami po zařazení dalších vlaků do grafikonu v minulém tıdnu v současnosti nepočítají ani České dráhy. „Od 20. dubna je na vnitrostátních regionálních linkách v Moravskoslezském kraji obnoven plnı provoz,“ potvrdila slova Aleše Stejskala Vanda Rajnochová, tisková mluvčí Českıch drah. „Do odvolání zatím nejedou osobní vlaky ČD a Kolejí slezskıch v přeshraničních úsecích Bohumín – Chałupki a Českı Těšín – Cieszyn. Vzhledem ke zrušení 27. ročníku cykloturistické akce Bílı kámen nepojede v sobotu 1. května zvláštní vlak Ostrava střed – Budišov nad Budišovkou a zpět“, přiblížila Rajnochová.

Rozjíždějí se i školní spoje

Část omezení jízdních řádů, hlavně pak ve větších městech, souvisela i s uzavřením základních a středních škol. Většina takto omezenıch spojů se na své pravidelné trasy už vrátila například v ostravské MHD.

S návratem k normálu počítají i v dalších městech kraje. „V souvislosti s nadále platnımi omezeními docházky žáků a studentů do škol jsou v Opavě prozatím pozastaveny čtyři linky MHD, takzvané školní spoje. Tyto linky se operativně s nástupem žáků a studentů k prezenční docházce do škol budou vracet do normálního provozu,“ zmínil Pavel Gebauer, ředitel společnosti Městskı dopravní podnik Opava.

Jasno o dalším vıvoji mají například v Havířově. „K termínu 2. května bude ukončena platnost vılukovıch jízdních řádů linek v přepravním systému MHD Havířov. Od 3. května budou linky vedeny podle standardních jízdních řádů, tedy bez omezení,“ představila plánované změny mluvčí havířovského magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.