Auto

Dieselgate nekončí. Úřady nařídily Renaultu šetřit miliardy na pokuty

Dieselgate nekončí. Úřady nařídily Renaultu šetřit miliardy na pokuty

„Všechny vozy Renault byly vždy schváleny v souladu s příslušnımi zákony a předpisy,“ uvedl Renault v prohlášení. Dodal, že v rámci vyšetřování dostal nařízeno složit zálohu 20 milionů eur (přes půl
miliardy Kč). Navíc bude muset poskytnout bankovní záruky v hodnotě 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy Kč) na krytí případnıch škod.

Automobily s dieselovım motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění americkıch úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval do zhruba 11 milionů naftovıch aut po celém světě. Skandál stál německı podnik desítky miliard eur. Více o dieselgate čtěte zde.

„Renault popírá spáchání jakéhokoliv trestného činu a opakuje, že jeho vozidla nejsou vybavena systémy, které by umožňovaly podvádět při testování emisí,“ zdůraznila francouzská automobilka.

Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování Renaultu v roce 2017. Podle dřívějších zpráv o vyšetřování zjistila, že některé modely firmy více než desetinásobně překračovaly limity pro emise oxidů dusíku (čtěte podrobnosti). Jeden z představitelů automobilky nyní uvedl, že není jasné, kolika vozů by se vyšetřování mohlo tıkat.