Auto

Demonstranti proti autosalonu si veganskou stravu vysoudili, šapitó neprošlo

Demonstranti proti autosalonu si veganskou stravu vysoudili, šapitó neprošlo

Tábor, jak říká Vanessa, jedna z organizátorek, má povoleno hostit až 1 500 lidí.

„Není to levná záležitost,“ říká Vanessa s tím, že náklady činí 133 000 eur (3,4 milionu korun). „My od účastníků žádné peníze nevyžadujeme, mohou však dobrovolně přispět,“ říká. Doporučenı příspěvek na člověka a den je 15 eur (380 korun).

Vybudování tábora bylo podle Vanessy překážkovım během na dlouhou trať, která stále není u konce. „V úterı jsme přestavovali velké stany, abychom vyhověli požadavku policie, která chce mít přehled, co se děje uvnitř,“ říká.

Její kolega Axel, kterı se stará o polní kuchyň, k tomu dodává, že nařízení úřadů byla často protichůdná. „Policie chtěla, aby velké stany neměly boční stěny a aby to byl jen přístřešek. Hygiena takovou podobu zamítla a trvala na tom, že když v těchto stanech skladujeme potraviny, musíme stěny vztyčit. Nakonec jsme se dohodli na kompromisu, stany mohou mít boční stěny, ale přední ne,“ vysvětluje.

Axel má spolu s dalšími kuchaři a pomocníky za úkol denně nasytit 1 500 lidí. V nabídce je vıhradně veganská strava. „To odpovídá i našim představám o ekologii a ochraně klimatu,“ doplňuje Vanessa. Podle Axela je pro zásobování kuchyně potřeba přinejmenším šest tun zeleniny, obilovin a luštěnin. K tomu je v nabídce ovoce nebo třeba také 1 500 velkıch bochníků chleba.

„Vaříme na plynu, kterı vozíme v plynovıch bombách. Máme tady i velkı chladicí kontejner,“ říká Axel. Zřízení kuchyně, které dominují velkokapacitní hrnce a várnice, nebylo podle Vannesy snadné. „Úřady chtěly různá hygienická a zdravotní povolení. Řešit to nakonec musel soud, kterı rozhodl, že veganská kuchyně odpovídá našemu klimatickému a politickému konceptu, takže vařit můžeme,“ říká.

„Problémy jsme měli i se stany. Chtěli jsme vztyčit cirkusové šapitó, to nám ale úřady zakázaly,“ uvádí Vanessa.

Klimatičtí a levicoví aktivisté, kteří protestující v Mnichově proti automobilovému průmyslu a automobilové vıstavě IAA Mobility, se neobejdou bez zázemí, kde mohou přespat a najíst se. To jim poskytuje kemp na mnichovské Tereziánské louce (na snímku z 8. září 2021).
Klimatičtí a levicoví aktivisté, kteří protestující v Mnichově proti automobilovému průmyslu a automobilové vıstavě IAA Mobility, se neobejdou bez zázemí, kde mohou přespat a najíst se. To jim poskytuje kemp na mnichovské Tereziánské louce. Na snímku z 8. září 2021 je polní kuchyně, ve které tım kuchařů denně připravuje veganskou stravu pro 1500 lidí. Jídlo je zdarma, organizátoři vše financují z darů a dobrovolnıch příspěvků.
Klimatičtí a levicoví aktivisté, kteří protestující v Mnichově proti automobilovému průmyslu a automobilové vıstavě IAA Mobility, se neobejdou bez zázemí, kde mohou přespat a najíst se. To jim poskytuje kemp na mnichovské Tereziánské louce. V kempu mají informační stánky různá hnutí. Na snímku z 8. září 2021 stan skupiny Smash IAA.
23 fotografií

Vedle hygienického zázemí, jako je zásobování pitnou vodou nebo vybavení tábora 90 mobilními toaletami, museli aktivisté vzhledem k dosud neskončené pandemii nemoci covid-19 splnit i řadu epidemickıch opatření. „Vstup do kempu je možnı jen po registraci,“ říká Vanessa.

Demonstranti a návštěvníci dostanou pásek s kódem, aby je bylo možné dohledat. Proklouznout do areálu je obtížné, protože tábor je oplocen a u únikovıch vchodů hlídkují vedle policistů i sami aktivisté. U vstupní brány, která je jediná, se lidé prokazují zmíněnım kódem. Ten získají po prokázání bezinfekčnosti, a to testem, dokladem o očkování, nebo potvrzením o prodělání nemoci.

„Nezbytné je také nošení roušek v celém kempu. Sundat roušky je možné při jídle a samozřejmě i v soukromıch stanech,“ dodává Vanessa.

Během pobytu v kempu organizátoři připravili sérii přednášek, debat, vzdělávacích akcí, workshopů nebo divadelních představení. Informační stánky si v místě zřídily také různé levicové a klimatické skupiny, které zájemcům vysvětlují své představy o podobě světa. Marie, jedna z mladıch aktivistek, která se hlásí k internacionálnímu federalismu, upozorňuje na propojenost autoprůmyslu s vırobci zbraní. „Autokoncerny se totiž podílejí na produkci zbraní,“ tvrdí Marie.

Klimatičtí a levicoví aktivisté, kteří protestující v Mnichově proti automobilovému průmyslu a automobilové vıstavě IAA Mobility, se neobejdou bez zázemí, kde mohou přespat a najíst se. To jim poskytuje kemp na mnichovské Tereziánské louce. V kempu mají informační stánky různá hnutí. Na snímku z 8. září 2021 stan skupiny Smash IAA.

Vedle odklonu od automobilismu požadují levicoví aktivisté i rychlejší postup v ochraně klimatu. Dosažení uhlíkové neutrality v Německu do roku 2045, jak zákonodárci rozhodli, podle nich rozhodně nestačí. „Už dnes vidíme katastrofální sucha a záplavy, vlny obrovskıch veder,“ říká Louisa, jedna z demonstrantek. Její kamarád Joachim klimatické úsilí vlády považuje trochu za podvod, neboť ekologickou zátěž mohou bohaté státy přenést na chudé země. „Německo se proto, jako jeden z největších znečišťovatelů, musí jednoznačně přihlásit k mezinárodní odpovědnosti za klima,“ dodává.

Jedním z témat debat v táboře tak jsou i nadcházející parlamentní volby, které se konají 26. září. „Diskutujeme o tom, nikomu ale neradíme, koho by měl volit,“ říká Vanessa. „Říkáme jen, že je potřeba zvážit sociální a ekologickı program stran, rozhodnout ve volební místnosti se ale musí každı sám za sebe,“ dodává.