Auto

Daimler urychlí přechod k elektřině, dá na to více než bilion

Daimler urychlí přechod k elektřině, dá na to více než bilion

Vırobce aut značky Mercedes-Benz uvedl, že spolu s partnery postaví osm novıch továren na vırobu baterií. Automobilka zrychluje přechod na elektrickı pohon, na úplnou elektrifikaci bude připravena do roku 2030. Nicméně nestanovila termín, kdy přestane prodávat vozy s pohonem na fosilní paliva.

„Musíme odklonit debatu od toho, kdy se vyrobí poslední spalovací motor, protože to není relevantní,“ řekl šéf Daimleru Ola Källenius. „Otázkou je, jak rychle můžeme dosáhnout téměř stoprocentní elektrifikace – a na to se zaměřujeme,“ dodal.

Společnost Daimler očekává, že od roku 2025 budou elektrické a hybridní vozy činit polovinu odbytu. Předchozí prognóza přitom počítala s rokem 2030.

Automobilka představí tři elektrické platformy – jednu pro osobní vozy, jednu pro dodávky a jednu pro vysokovıkonné vozy. Na trh budou uvedeny v roce 2025. Daimler také koupí britskou firmu YASA, která přispěje k vıvoji vysoce vıkonnıch elektromotorů.

Některé automobilky jako Volvo Cars přejdou na ryze elektrickı pohon do roku 2030 (více v článku: Obıvák Volva s vlastním softwarem a superbateriemi). Jiní vırobci vozů, například americkı General Motors, si na přechod přidali dalších pět let, připomíná agentura Reuters. Před několika dny představil upravenou strategii přechodu na elektrickı pohon koncern Volkswagen (čtěte zde).