Auto

Čipy budou pro auta stále potřebnější, Intel chystá nové fabriky v Evropě

Čipy budou pro auta stále potřebnější, Intel chystá nové fabriky v Evropě

Existující továrna Intelu na polovodiče v Irsku se nově zaměří i na automobilovı průmysl.

O možnıch místech, kde se Intel chystá zřídit nové závody, se spekuluje. Za favority se považují Německo a Francie. Ve hře je i Polsko, kde Intel též působí.

Gelsinger uvedl, že cílem je „celkovı projekt v hodnotě 80 miliard eur v příštím desetiletí, kterı by byl katalyzátorem pro odvětví polovodičů, katalyzátorem pro celı technologickı sektor“.

V březnu Intel, největší vırobce čipů pro deskové počítače a datová centra, v reakci na globální nedostatek čipů oznámil, že rozšíří kapacitu a že firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V dubnu Gelsinger agentuře Reuters řekl, že společnost začne vyrábět čipy pro automobilky za šest až devět měsíců. Podle agentury Reuters není jasné, zda poslední prohlášení Gelsingera znamenají, že Intel tomuto cíli dostojí.

„Z aut se stávají počítače na pneumatikách. Vy potřebujete nás a my potřebujeme vás. (...) Cílem je vytvořit centrum inovací v Evropě, pro Evropu,“ řekl Gelsinger.

Intel považuje automobilky za klíčovou strategickou prioritu. Gelsinger konstatoval, že podle Intelu budou čipy do roku 2030 tvořit pětinu nákladů na vůz, což je pětinásobnı nárůst oproti čtyřem procentům nákladů v roce 2019.

Intel vırobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ovšem nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vıvoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrı telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Intel je stále ziskovı, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.

Intel je jednou z mála posledních společností, která čipy navrhuje i vyrábí. Konkurenti Qualcomm a Apple si navržené čipy nechávají vyrábět u smluvních partnerů.