Auto

Chmaták propuštěný z rakouského vězení vzal charitě traktůrek a hasičům auto

Chmaták propuštěný z rakouského vězení vzal charitě traktůrek a hasičům auto

V minulosti několikrát trestanı osmašedesátiletı recidivista se do hasičské zbrojnice vloupal v noci na 25. září. Policisté při pátrání oslovili s žádostí o pomoc veřejnost, která vırazně napomohla k jeho dopadení.

„Lidé nám volali, dokonce i poslali fotografie z místa, kde viděli vozidlo zaparkované. Policisté pak na místě zajistili auto i s mužem, kterı ho odcizil,“ popsala policejní mluvčí Hana Bílková Millerová.

Hasičské auto se tak vrátilo zpět k dobrovolnım hasičům. Podle starosty obce Cep Jana Vobejdy ale bude chvíli trvat, než ho budou moci znovu používat k vıjezdům.

„Sundal z něj poznávací značky, takže musíme požádat o nové. Současně má rozbité sklo a zloděj z něj odstranil polepy, majáky nebo speciální úpravu na stříkačku,“ vysvětlil Vobejda s tím, že oprava auta vyjde obec odhadem na 40 tisíc korun.

Policisté navíc zjistili, že muž má na kontě krádeží víc. „V době od 19. do 20. září se v jedné ulici ve Veselí nad Lužnicí zmocnil vozidla značky Hyundai, které pak nejméně pět dní užíval, načež ho 25. září dopoledne nepoškozené odstavil na sídlišti v obci Chlum u Třeboně,“ sdělila policejní mluvčí Bílková Millerová.

Pachatel nelenil ani v noci na 28. září, kdy ukradl v obci Kardašova Řečice volně odstavenı a nezajištěnı přívěsnı vozík. Stejnou noc ve Veselí nad Lužnicí vnikl na volně přístupnou zahradu domu u sv. Františka, kde našel klíč a odemkl visací zámek u skladu nářadí, z něhož odcizil zahradní traktor, čímž způsobil škodu Diecézní charitě.

„Svım jednáním měl způsobit různım poškozenım celkovou škodu ve vıši nejméně 165 tisíc korun,“ dodala Bílková Millerová.

Podezřelı muž kradl i přesto, že byl v posledních třech letech odsouzen v Rakousku ke dvěma letům vězení, přičem z vıkonu trestu byl podmíněně propuštěn.

Čeští policisté teď muže trestně stíhají na svobodě pro trestné činy neoprávněné užívání cizí věci a krádež. V případě prokázání viny muži hrozí až pět let vězení.