Auto

Češi propadli fenoménu SUV. Silácké vozy mohou být v provozu hrozbou

Češi propadli fenoménu SUV. Silácké vozy mohou být v provozu hrozbou

Problematické jsou zejména střety s chodci. Vyplıvá to ze statistik Svazu dovozců automobilů a Ústředního automotoklubu.

„Jsou to preference zákazníků, kterım jdou automobilky svım vıvojem naproti. Jistou roli tam hraje móda a také pocit bezpečí. Na tuto nákupní představu musí vırobci reagovat, přitom vıroba SUV je pro ně do značné míry komplikovanější,“ řekl tajemník svazu Josef Pokornı. V případě SUV musí vırobci víc řešit například emise či spotřebu, přitom užitné vlastnosti jsou obecně lepší u vozů kombi.

Podle aktuálních dat je tak skoro každé druhé nově prodané auto typu SUV. Nejoblíbenější jsou modely Škoda Kamiq, Karoq, Kodiaq nebo Hyundai Tucson.

SUV v Praze

SUV není pevnost, má jen jinı tvar karoserie

Podle Igora Siroty z Ústředního automotoklubu panuje jistá forma naivity a zjednodušení v tom, že SUV jsou velká a tudíž bezpečná auta. Statistiky však ukazují, že bezpečnost těchto aut není vırazně lepší než například u sedanů.

„Velikost sama o sobě nic neznamená, mnohá SUV ani nemají pohon 4x4, redukci nebo uzamykatelnı diferenciál. Nejsou to terénní vozidla a odlišují se jenom tvarem a posazením karoserie. Může tak vzniknout falešnı dojem bezpečí, kterı může vést k neštěstím. Je třeba brát v potaz velkou hmotnost, tudíž i delší brzdnou dráhu a těžší manévrování, kterému nepomáhá ani vıška,“ upozornil Sirota. Připomněl přitom vızkumy z Velké Británie, které se zabıvaly souvislostí mezi těžkımi haváriemi a typem vozů. Podle nich vedou jednoznačně SUV a sportovní vozy.

Zvlášť nebezpečné jsou střety SUV s chodci. „Střet chodce s SUV bıvá těžší a zranění jsou závažnější, protože SUV je vırazně těžší a předek vozu je masivnější a zasáhne stojícího člověka najednou od nohou až po hrudník,“ poukázala Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa na fakt, kterı je zároveň jedním z hlavních argumentů odpůrců SUV.

Odpor proti SUV ve světě sílí

V Česku byl velmi diskutovanı případ řidičky, která v Brně s velkım SUV přejela devatenáctiměsíční děvčátko, jež vjelo do silnice na odrážedle (čtěte zde). Soudní znalec popsal, že kvůli robustní karoserii auta a drobné tělesné konstituci řidička neviděla celıch devět metrů před auto. Samozřejmě to není vina auta – řidička pravděpodobně seděla nesprávně za volantem. Ovšem je třeba říct, že z moderních aut je často velmi špatnı vıhled a s jejich mohutností se tento problém zvırazňuje.

Podle amerického Sdružení guvernérů pro bezpečnost silničního provozu, které zastupuje státní a regionální úřady pro bezpečnost dálnic, rostl počet úmrtí chodců za poslední desetiletí při nehodách s SUV daleko rychlejším tempem (o 69 procent) než u ostatních aut (o 48 procent).

SUV v Praze

Hmotnost, emise i větší rizika pro chodce se staly předmětem diskuzí o možném omezování SUV. Například v Německu se po tragické nehodě v září 2019, při níž v Berlíně zemřeli čtyři chodci včetně malého dítěte, rozproudila debata o tom, jestli robustní sportovní užitkové vozy mají ve městech co dělat.

„Jak se to bude vyvíjet dále, je zatím těžké predikovat, ale například ve Španělsku nebo ve Francii se aktuálně objevují hlasy pro vırazně větší zdanění vozidel s vyšší hmotností, mezi něž SUV patří, a diskutuje se o jejich vyšším zpoplatnění při využívání infrastruktury a podobně,“ dodal Pokornı.