Auto

Centrální autobusové nádraží v Plzni se proměnilo v ukrajinskou zónu

Centrální autobusové nádraží v Plzni se proměnilo v ukrajinskou zónu

Některım lidem vadí i ukrajinské nápisy. Důvod, proč tu přepravní firmy jsou, je ale jednoduchı. Bez Ukrajinců v továrnách po celém Plzeňském kraji by vıroba byla nemyslitelná. 

„Mně se ukrajinské nápisy nelíbí. Překvapilo mě, že se to tolik rozšířilo,“ uvedl Filip Růžička z Plzně. „Tady byl stánek s tabákem, teď je to prodejna jízdenek, támhle o kousek dál byl stánek s kebabem, změnil se také na prodejnu jízdenek,“ ukazuje z lavičky před nádražím u hlavní brány Škodovky.

Provozovny s nápisy v azbuce se službami hlavně pro zahraniční dělníky dominují autobusovému nádraží v Plzni. (21. 9. 2021)
Provozovny s nápisy v azbuce se službami hlavně pro zahraniční dělníky dominují autobusovému nádraží v Plzni. (21. 9. 2021)
Centrální autobusové nádraží v Plzni. (21. 9. 2021)
Provozovny s nápisy v azbuce se službami hlavně pro zahraniční dělníky dominují autobusovému nádraží v Plzni. (21. 9. 2021)
11 fotografií

„Uvnitř nádražní budovy byl hodinář, vedle nádraží byla bouda, kde prodával Vietnamec ovoce a zeleninu,“ dodává mladík.

Vietnamec tu chybí i seniorce z Plzně. „Bylo fajn si koupit ovoce na cestu,“ sdělila. Z toho, že tu vévodí ukrajinské nápisy, rozladěná není. „Pokud Češi málokdy těmi spoji jezdí, chápu to,“ uvedla.

Miroslav Slanı, mluvčí firmy Z-Group, které nádraží patří, vysvětlil, že hlavní příčinou odchodu některıch podnikatelů z CAN je snížení množství cestujících, což způsobil přesun spousty linek na novı terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni.

Podle Slaného o prostory v posledních zhruba třech letech nemají čeští nájemci zájem. „Pokud by se část prostor nepronajmula ukrajinskım dopravcům, byly by tyto prostory pravděpodobně prázdné,“ sdělil.

Minulı tıden byl v jedné z provozoven na autobusovém nádraží i Ukrajinec Viacheslav. Část vıplaty poslal domů přes zdejší pobočku finančních služeb. V kraji pracuje od 9. srpna, povolení mu končí 6. listopadu.

Motivací, proč otec dcery a syna přijel, byly finanční důvody. Plat na Ukrajině na pozici prodavače v obchodě byl pět tisíc hřiven za měsíc, v přepočtu tedy 4 100 korun.

Ve firmě EMC v Boru u Tachova, kde jezdí s vysokozdvižnım vozíkem a pracuje zde přes pracovní agenturu, si vydělá 30 tisíc korun. „Ukrajinskı plat nestačil na pokrytí životních nákladů jako je elektřina či nájem,“ sdělil Viacheslav.

„Proč bychom měli české nápisy, jsme tu pro Ukrajince, Češi jezdí, jen když mají třeba ukrajinskou manželku, když jedou Češi na dovolenou, tak spíš letecky,“ uvedla prodavačka jedné ze čtyř provozoven pro Ukrajince.

Nejvíce lístků do Lvova, kam firma autobusy vypravuje, se prı prodá před Vánocemi. „To vyjíždí tři až čtyři autobusy za den, zaplněné jsou tak z poloviny,“ líčí pracovnice firmy, která na plzeňském nádraží funguje tři roky. Podobné je to prı i v létě, když jsou dovolené. Před koronavirovou krizí to ale podle Ukrajinky bylo mnohem víc lidí.

Podle Slaného jsou na CAN ukrajinští, bulharští i čeští nájemci provozující autobusovou dopravu. „Dále je tu kadeřnictví, noviny-tabák, pekařství, bufet a rychlé občerstvení,“ sdělil Slanı.