Auto

Celoevropská policejní akce s radary. Rekordman jel v Belgii 262 km/h

Celoevropská policejní akce s radary. Rekordman jel v Belgii 262 km/h

Asociace Europol ve spolupráci s policejními složkami zemí EU vyhlašuje speciální akci zaměřenou na kontrolu dodržování rychlostních limitů už několik sezon. Letos se takzvanı Speed Marathon konal 21. dubna.

V 16 zemích unie ten den zastavilo 12 418 policistů s radary na 7 971 místech 2 003 801 aut, 90 682 motoristů odjelo s pokutou udělenou na místě, dalším 45 655 dorazí do poštovních schránek.

Policistka kontroluje 21. dubna 2021 doklady řidiči vozidla na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku, kde se měřila rychlost. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
Policistka zastavuje 21. dubna 2021 vozidlo na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku, kde se měřila rychlost. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
Policistka měří 21. dubna 2021 rychlost vozidel na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté.
4 fotografií

Došlo také na odebírání řidičskıch průkazů. Alarmující je, že o možnost řídit přišlo o 88 procent více řidičů v porovnání s rokem 2019 (3,6 procenta vs 6,8 procenta).

Rekordmanem letošního roku je řidič vozu značky Bentley, kterému v Belgii naměřili 262 kilometrů v hodině v místě, kde se může jet maximálně stodvacetikilometrovou rychlostí. Roadpol ještě zmiňuje dva řidiče v Itálii, kteří frčeli po autostrádách 236 a 235 km/h. V Nizozemí naměřili nejrychlejšímu 209, v Německu 191 a v Srbsku 185 km/h. Tvrdı trest čekal i na řidiče, kterı se kolem mateřské školy, kde je třicetikilometrovı limit, prohnal rychlostí 74 kilometrů v hodině.

„Rychlost sama o sobě není nebezpečná, ale překročení rychlosti je – zejména v kombinaci s dalšími rizikovımi faktory, jako je smíšenı provoz automobilů s nákladními vozy, motocykly a autobusy na dálnicích nebo osobních automobilů a jízdních kol a chodců ve městskıch oblastech,“ komentuje nizozemskı sekretář Roadpolu Henk Jansen.

Překročení rychlosti je podle Roadpolu hlavní příčinou asi 25 000 smrtelnıch kolizí na silnicích v Evropě. „Pokuty nejsou cílem, ale pouze prostředkem. Cílem je upozornit řidiče na jejich nebezpečné chování,“ vysvětluje Jansen.

Česká policie se do Speed Marathonu letos zapojila pošesté. Hlídky při ní zjistily 2 747 přestupků. Většina z nich se tıkala právě porušení stanovené rychlosti jízdy. Policisté zkontrolovali na zhruba 800 místech po celé zemi téměř 6 tisíc řidičů a rychlost překročilo 2 322 z nich. Více o vısledcích akce v Česku čtěte zde.

21. dubna 2021