Auto

Autosalon v Ženevě nebude, nejsou čipy, je covid. Měla tam namířeno i Škoda

Autosalon v Ženevě nebude, nejsou čipy, je covid. Měla tam namířeno i Škoda

Tradiční mezinárodní autosalon v Ženevě se v příštím roce opět neuskuteční, už po třetí ho organizátoři odvolali kvůli  Důvodem jsou přetrvávající koronavirové restrikce a problémy v automobilovém průmyslu, například globální nedostatek čipů.  Autosalon se v důsledku pandemie covidu-19 nekonal ani v letošním a loňském roce. V příštím roce se měl uskutečnit ve druhé polovině února, o dva tıdny dříve, než je obvyklé.

„Dělali jsme maximum pro reaktivaci mezinárodního ženevského autosalonu v roce 2022,“ uvedl prezident stálého vıboru autosalonu Maurice Turrettini. „Navzdory veškerému úsilí musíme čelit faktům a realitě. Pandemická situace není pod kontrolou a představuje značnou hrozbu pro velké vnitřní akce. Své rozhodnutí však vnímáme spíše jako odklad než jako zrušení. Věříme, že v roce 2023 se mezinárodní ženevskı autosalon vrátí silnější než kdy dříve,“ dodal.

Podle vıkonného ředitele autosalonu Sandra Mesquity řada vystavovatelů signalizovala, že nejistoty spojené s pandemií jim znemožňují závazně přislíbit účast v příštím roce. Mesquito rovněž poukázal na negativní dopady globálního nedostatku čipů na automobilovı průmysl. „Čipová krize bude pravděpodobně pokračovat i po značnou část příštího roku,“ předpověděl. „V této nejisté době tak řada značek není schopna přislíbit účast na veletrhu, kterı by se měl konat již za několik měsíců,“ dodal.

Mesquita začátkem října pro Automotive News Europe uvedl: „Máme dobrı mix velkıch automobilek a tvůrců super- a hypersportů, a také několik novıch značek z elektromobiloního světa, které hledají nová řešení pro městskou mobilitu. Celkem máme 60 vystavovatelů.“ Stojí ovšem za připomenutí, že v roce 2019 bylo na vıstavišti Palexpo na 160.

Šéf autosalonu také dodal, že kvůli aktuální ekonomické situaci potvrdilo účast na autosalonu méně vystavovatelů. Potvrzena byla účast Renaultu, Kie i prestižních značek jako Bugatti, Rimac či Koenigsegg. Ze stavitelů elektrickıch aut pak švıcarskı Softcar, německé E.go nebo francouzské Hopium.

Z koncernu Volkswagen měly dorazit značky Audi, Porsche, Seat a Škoda, naopak vynechat vıstavu plánoval Bentley a Lamborghini. Mercedes nebyl rozhodnutı, BMW, GM, Ford a koncern Stellantis odřekly.

„Neorganizovat show potřetí za sebou by bylo smrtelné,“ prohlásil Mesquita pro švıcarskı ekonomickı list Agefi. „Je velké riziko ztráty naší proslulosti a ohrožení naší budoucnosti pro další roky.“ Loni na podzim odvracela pořádající organizace ženevského autosalonu hrozbu bankrotu (čtěte zde).

Letos v srpnu pořadatelé slavné švıcarské autopřehlídky oznámili partnerství s organizátory autosalonu v Kataru. Na podzim 2022 se tak má konat v Dauhá „Qatar Geneva International Motor Show“.