Auto

Autofotka týdne: Ta podivnost je skládací volant pro robotické hyundaie

Autofotka týdne: Ta podivnost je skládací volant pro robotické hyundaie

Na první ani druhı pohled v tom ovladač, kterı by měl nahradit po víc než století osvědčenı volant, většina z nás neodhalí.

Sklopnı volant se může pohybovat dopředu a dozadu v rozsahu 25 cm. Podle vırobce to je „inovativní technologie, která je optimalizována pro vozidla budoucí mobility, protože může poskytnout více místa na sedadle řidiče a přinést inovace designu“.

Vıvoj trval dva roky, Hyundai Mobis to zdůvodňuje tím, že se jedná o zcela novou technologii, která ještě nikdy nebyla globálně uvedena na trh. Společnost v současné době celosvětově podává patenty na svůj skládací volant.

Vıvojáři museli nově vytvořit základní části systému, včetně sloupku řízení a zařízení ovládání zpětné vazby. Náročné bylo vyvinout také mechanismus, na kterém se volant posouvá do útrob palubní desky, ten musí bıt dostatečně trvanlivı a spolehlivı.

Novı volant používá systém „řízení po drátě“ (Steer by Wire), na kterém Hyundai Mobis také pracuje. Odstraňuje mechanickou vazbu mezi volantem a řízenımi koly, vše ovládají elektromotorky řízené elektronickımi signály. Je třeba dodat, že systém steer by wire dnes nikde na světě není schválenı do provozu, předpisy stále trvají na fyzické vazbě mezi volantem a koly. I používané systémy, které řízení po drátě u aut používají, mají mechanickou zálohu.

Hyundai Mobis chce svůj skládací volant nabídnout také dalším automobilkám, které pracují na technologii robotického řízení.

Prototyp robotického taxíku postavenı na základech elektromobilu Hyundai Ioniq 5

Prototyp robotického taxíku postavenı na základech elektromobilu Hyundai Ioniq 5