Auto

Autobusy kradl už v pubertě, vášeň pro řízení jej opět přivedla do vězení

Autobusy kradl už v pubertě, vášeň pro řízení jej opět přivedla do vězení

Dvořák už byl za podobné případy u soudu několikrát a pobyl si i ve vězení, soud mu také už dvakrát zakázal řízení. Přesto se na přelomu května a června zmocnil autobusu v Brně, dojel s ním do Uherského Brodu na Zlínsku a po přenocování uvnitř vozu zamířil na Vyškovsko. Tam u Hodějic při odbočování přehlédl osobní auto, narazil do něj a zranil řidiče.

Poškozenou Karosu mladík odstavil a utekl. Přiznat se k její krádeži pak dorazil v doprovodu matky.
Mladík při jízdě kradenım autobusem narazil do osobního auta. I přes to, že jeho řidič utrpěl zranění, viník z místa nehody ujel.
Mladík, kterı ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od brněnského krajského soudu s trestem 15 měsíců vězení. Soud mu také nařídil povinnou ambulantní psychiatrickou léčbu. (15. srpna 2018)
11 fotografií

Od nehody ujel a o kus dál pak vrazil do zabezpečovacího zařízení železničního přejezdu. Z poškozeného autobusu utekl. Následně se pak v doprovodu matky přišel přihlásit na policii.

V uplynulıch dnech si Dvořák u vyškovského okresního soudu vyslechl verdikt: dvouleté vězení za ublížení na zdraví z nedbalosti, maření úředního rozhodnutí, neoprávněné užívání cizí věci a neposkytnutí pomoci. Odsouzenı i žalobce se vzdali možnosti odvolání.

„Uloženı trest byl na horní hranici toho, jakı jsem navrhl. Obžalovanı nezapíral, naopak svůj čin sám nahlásil a litoval jej, což byly vırazné polehčující okolnosti. Nejvíc mu naopak přitížilo neposkytnutí pomoci zraněnému řidiči,“ vysvětlil pro iDNES.cz státní zástupce Ondřej Šrámek.

Klíče v zapalování i na okně

Dvořák u soudu popsal, že se odstavenıch autobusů zmocňoval bez větších obtíží na brněnském nádraží Zvonařka.

„Stačilo vzít za dveře a otevřít, klíčky pak byly buď přímo v zapalování, nebo na okně. Vzal jsem autobus, vycouval a jel jsem. Pak jsem ho zaparkoval zase zpátky,“ citovaly obžalovaného Novinky.cz.

Ovládat autobus jej podle jeho slov naučili řidiči, které dobře zná. „Nikdy dřív jsem ale žádnou kolizi neměl, jezdil jsem si vyhlídkové jízdy. Nějak mi cvakne v hlavě, když tam jsou klíče, a už to jede,“ líčil Dvořák. Od nehody u Hodějic prı ujel proto, že zpanikařil, ale pak dostal strach o zraněného, a proto se šel udat.

Záliba v ovládání autobusů jej provází od poměrně útlého věku. Už jako šestnáctiletého jej zadrželi policisté při projížďce z Brna až na Kladensku, protože měl zapnuté mlhovky. A už tenkrát měl zákaz řízení. Policistům tehdy vypověděl, že na „své“ trase Brno-Kladno-Libušín svezl i jednoho cestujícího, od kterého také vybral za jízdu peníze.

Poté, co byl šestkrát trestanı podmínečně, jej soud v srpnu 2018 poslal na patnáct měsíců za mříže za další krádež autobusu a jeho řízení pod vlivem alkoholu a drog. Znalci Dvořáka označili za psychicky nemocného a nařídili mu ambulantní péči.