Zdraví

Zuby s rovnátky si čistěte bez pasty třeba u televize, radí hygienistka

Zuby s rovnátky si čistěte bez pasty třeba u televize, radí hygienistka

„Ke klasickému kartáčku je třeba ještě používat mezizubní kartáček a zubní nit,“ radí dentální hygienistka Tereza Pěnkavová (čtěte také: Redaktorka vyzkoušela neviditelná rovnátka).

Ilustrační snímek

„Zuby bıvají křivější a ke všemu rovnátka znesnadňují jejich čištění,“ vysvětluje hygienistka, podle níž je k čištění třeba také jednosvazkovı zubní kartáček. „Na ten už není nutné používat zubní pastu, stačí si čistit zuby u knížky nebo u televize tak dlouho, jak chceme.“

Do mezizubních prostor se nejlépe dostaneme pomocí mezizubního kartáčku. „Ze strany zámečků musíme plak pořádně vyčistit, protože tam, podél zámečků, se ho hromadí nejvíc.“

Každı den bychom zubům s pevnımi rovnátky měli věnovat minimálně deset minut pozornosti, radí dentální hygienistka Ptáčková.

„Určitě jednou denně bychom je měli pořádně vyčistit, což se všemi pomůckami zabere minimálně deset minut denně, ale neřiďte se časem. Důležité je, aby zuby nebyly matné a tam, kde nejsou rovnátka, tedy u vnitřních plošek, by měly bıt hladké.

Bez rovnátek bychom měli dentální hygienu podle odborníků absolvovat každı půlrok. „S rovnátky hned po nasazení, aby se pacient naučil zuby pořádně vyčistit, a pak opakovat každé tři až čtyři měsíce, záleží na zručnosti pacienta,“ radí Tereza Ptáčková (Zuby v železech: kolik mohou stát rovnátka a kterı typ je nejlepší).