Zdraví

Žena přišla kvůli rakovině o část obličeje, teď nosí protézu z 3D tiskárny

Žena přišla kvůli rakovině o část obličeje, teď nosí protézu z 3D tiskárny

Rakovinu diagnostikovali dnes třiapadesátileté ženě před třiceti lety. Tehdy podstoupila potřebnou léčbu a operaci, během které lékaři museli odstranit zasaženou tkáň. Bohužel tak přišla o velkou část obličeje a dlouhé roky čelila nepříjemnım posměškům, uvádí The Telegraph.

Až nyní má díky univerzitě v Sao Paulu zpět svůj obličej. Tamní studenti vytvořili jeho 3D model podle starıch fotek a druhé strany tváře. Následně pak na základě modelu vyrobili speciální protézu. Barva pleti i očí se ladila podle současného vzhledu Denise.

„S dnešními technologiemi jde podobná práce velmi rychle. V minulosti byly takové protézy velmi nákladné a jejich vıroba časově náročná. Dnes můžeme snadno vytvořit model, podle kterého vytvoříme protézu,“ sdělil vedoucí pracovník z univerzity Rodrigo Salazar.

Celá akce zabrala asi dvanáct hodin. Protézu tiskli na 3D tiskárně a ručně dobrousili potřebné detaily, jako jsou vrásky. Protéza drží na obličeji díky magnetům na implantátu ve tváři Denise. Je to klasickı postup, díky kterému je zaručeno, že se protéza nebude hıbat.

„Jsem tak šťastná, že jsem to podstoupila. První den jsem protézu nechtěla ani sundávat na spánek, protože jsem si ji zamilovala. Dříve jsem nechodila do společnosti, protože mě tam lidé ponižovali. Dnes už nemám strach jít ven,“ tvrdí Denise.