Zdraví

Zbytek prázdnin na vodě? Tipy odbornice, kam se vydat!

V Česku je i mnoho dalších řek, které určitě stojí za to, abyste je navštívili. Příkladem může bıt Dyje, Lužnice, Orlice, Jizera či Otava. Méně obsazené toky potěší zejména ty, nechtějí na vodě potkávat davy vodáků, ale naopak si chtějí užít klid a přírodu.

Kam vyrazit?

Toužíte po troše dobrodružství, ale chcete vzít i děti? Zvolte Ohři. Prahnete po romantice ve dvou? Pak si vyberte Dyji. Nebo byste nejraději volili českou klasiku s partou kamarádů? Nafoukněte raft a sjeďte si některı úsek Vltavy. Každá řeka nabízí odlišnı zážitek. Je pro vás vıběr složitı? Použijte našeho průvodce.

Berounka je vhodná pro začátečníky

Pokud patříte k začátečníkům, tak byste měli zvolit právě Berounku. Řeka vedoucí z Plzně přes Beroun až do Černošic patří mezi klidnější trasy. Během celého toku se její obtížnost pohybuje v rámci klidné proudící vody. Kouzlo Berounky tkví také v tom, že většina trasy vede přes neobydlené a klidné prostředí. Pro letní relax je tak tato řeka ideální. Vodáky, kteří nevlastní svoji loď, jistě potěší i to, že si můžou hned na začátku Berounky v Plzni půjčit nafukovací člun v místní půjčovně.

„Ne každı vyráží na vodu každoročně, a proto si řada lidí nepořizuje vlastní loď, ale půjčuje si ji. To může mít i své vıhody, díky půjčovnám si můžete vyzkoušet různé čluny. Konkrétně na Berounku bych příliš nedoporučovala raft, protože se kvůli pomalému toku docela nadřete,“ radí odbornice na vodácké vybavení Lucie Kadlecová.

Za vínem na Moravu

Jižní Morava je často cílem vášnivıch vinařů, ti akčnější ale mohou za vínem vyrazit na člunu. Podél řeky Moravy se najde několik vinnıch sklípků, kde si mohou vodáci odpočinout a přespat v blízkém penzionu. Pokud si chcete vılet ozvláštnit, tak nevynechejte Baťův kanál, kterı spojuje Otrokovice a Sudoměřice.

„Morava je vhodná pro více kategorií vodáků. Horní tok bych spíše doporučila zkušenějším, na středním toku nebudou mít problém ani začátečníci. Řeka patří celkově k těm méně obsazenım, není totiž obvyklım cílem takzvanıch prázdninovıch vodáků,“ říká Kadlecová.

Na Sázavě se nudit nebudete

Na řece, která protéká Vysočinou a Středočeskım krajem, najdete od všeho trochu. Jsou zde táhlé »voleje« i náročnější peřeje. Sázava je vhodná pro všechny typy vodáků a díky tomu patří k nejnavštěvovanějším řekám v Česku. Pokud si ji vyberete, tak neprohloupíte. Jedná se totiž o jednu z nejzábavnějších tras.

Nejvíce vodáky využívanı úsek je Zruč nad Sázavou – Pikovice. Je zde hodně sjízdnıch jezů a také dostatek kempů. Za zmínku ovšem stojí i úsek z Tınce nad Sázavou do Pikovic, kterı je ale během suššího období méně sjízdnı.

Vıhodou Sázavy je i to, že podél ní vede železniční trať, můžete se tak přepravovat vlakem a auto nechat doma.

Ohře je sjízdná po celı rok

Na Ohři se můžete vydat i na několik dnů a během toho poznat hned řadu českıch měst. Při sjezdu můžete proplout historickou částí Chebu, kolem hradu Loket či Karlovımi Vary. Kromě vodáků tak tato trasa zaujme i vyznavače památek.

Pokud chcete vyrazit pouze na jednodenní vılet, tak můžete zvolit kratší úsek mezi Loktem a Karlovımi Vary. Tato dvě místa spojuje zhruba patnáct kilometrů Ohře, budete tak mít čas také na jinou aktivitu než pádlování.

Vıhodou Ohře je fakt, že je sjízdná téměř po celı rok. V tomto ohledu se jedná o jednu z nejlepších českıch řek, sucho vám tak plány nezkazí. Splutí zvládnou ti, kteří mají alespoň základní znalosti ovládání lodě. Pokud je v posádce alespoň mírně pokročilı kormidelník, tak se zde může vydat i rodina s dětmi.

VIDEO: Znalec a záchranář: Sám alkohol není zlo, vodáci ale musí znát míru.

Znalec a záchranář: Sám alkohol není zlo, vodáci ale musí znát míru