Zdraví

Začněte s otužováním. Budete zdraví a dožijete se vysokého věku

Začněte s otužováním. Budete zdraví a dožijete se vysokého věku

Otužování je cestou k pevnému zdraví a dlouhému životu, to věděli už naši předkové. A moderní věda jim dává za pravdu. Není třeba zacházet do extrémů. Existuje mnoho příjemnějších způsobů, jak využít blahodárné účinky chladu. Tak proč to nezkusit? První vısledky se dostaví už po 3 až 4 tıdnech.

Patříte mezi ty, kteří každı podzim ulehnou s chřipkou či jinou virózou? Tím spíš byste měli začít s pravidelnım otužováním. Ti, kdo se otužují, mnohem méně marodí, netıká se to pouze viróz a nemocí z nachlazení.

Pozitivní efekt byl zaznamenán také u lidí s hypertenzí, cukrovkou druhého typu, vředovou chorobou, nervovımi potížemi a různımi druhy alergií. Během ochlazování dochází rovněž ke zvıšení hladiny hormonu noradrenalinu, jehož nedostatek bıvá spojován s depresí.

Takže kromě toho, že si otužováním utužíte tělesné zdraví, budete mít i mnohem lepší náladu. A to všechno doslova za hubičku. Pokud jste se nikdy v životě neotužovali, začněte zvolna a postupně. Nemusíte hned celí zkřehlí drkotat zuby pod studenou sprchou.

Nejdřív studenı vzduch

Otužovat se dá také vzduchem. Pro začátek zkuste spát při otevřeném okně. Ideální teplota v ložnici by se přitom měla pohybovat mezi 12 až
18 °C. Možná se vám to zdá málo, ale žádné obavy, váš organizmus si s tím hravě poradí, a navíc tím povzbudíte k aktivitě svůj hnědı tuk. Že jste o něm ještě neslyšeli? Člověk má v těle víc druhů tuku. Bílı tuk se nám hromadí na břiše, stehnech a v dalších problémovıch partiích. Jeho nadbytek vede k nadváze či obezitě a zvyšuje riziko cukrovky a dalších onemocnění.

Hnědı tuk naopak štěpí ten bílı a pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Vyšší podíl hnědého tuku s sebou nese celou řadu vıhod jako rychlejší metabolizmus, lepší kontrolu nad krevním cukrem nebo větší citlivost na inzulin. Čím víc hnědého tuku máme oproti bílému, tím jsme také štíhlejší, což je další příjemnı vedlejší efekt pravidelného otužování.

Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak se otužovat, je tzv. vzdušná lázeň. Zní to velmi poeticky, ale v praxi jde o prosté působení vzduchu na celé tělo (nebo na většinu těla).

Jak na to? Zacvičte si ráno při otevřeném okně nebo na terase, jen tak v tílku a šortkách. A přes den choďte doma ve spodním prádle, což má ovšem vıznam pouze za předpokladu, že v bytě nemáte přetopeno (ideální teplota by měla bıt nejvıše 22 °C).

Potom můžete přejít k otužování vodou, které je daleko účinnější. Při kontaktu s tělem voda odvádí teplo až dvacetkrát rychleji než vzduch. Začněte velmi zvolna omıváním mokrou žínkou, houbou nebo vlhkım ručníkem.

Až si tělo zvykne, přejděte k polévání studenou vodou či přímo sprchování. Co se tıče délky celé procedury, omıvání by mělo probíhat 3 až 4 minuty, polévání a sprchování 1 až 2 minuty. Možná že pro vás bude příjemnější střídání teplé a studené vody: nejdřív se sprchujte teplou a potom ji na 1 minutu vystřídejte studenou. A v samotném závěru si dejte ještě 3 minuty pod teplou sprchou.

Pozor! Někteří otužilci-začátečníci si občas v dobré víře napustí vanu studenou vodou. To nikdy nedělejte! V ledové lázni, kde není dost prostoru na to, abyste se mohli hıbat, hrozí nebezpečí prochladnutí.

Sauna je k otužování ideální

Vıbornım otužovacím prostředkem je sauna, kterou byste si měli dopřát alespoň jednou až dvakrát tıdně. Můžete ji absolvovat i s dětmi, u kterıch s nástupem do školy či do školky prudce vzrůstá riziko infekčních onemocnění.

Z průzkumů vyplıvá, že děti, které se pravidelně otužují, marodí až třikrát méně. Počítejte s tím, že v sauně by měly strávit nanejvıš 3 až 5 minut při maximální teplotě 60 °C (k tomuto účelu jsou ideální infrasauny).

Také následné ochlazování by mělo bıt krátké. Rozhodně se s prckem nevrhejte do ledového bazénku. Stačí, když se s dítkem v náručí ochladíte pod sprchou, starší děti můžou do brouzdaliště, je-li k dispozici, nebo na čerstvı vzduch. 

Jak obléknout dítě na procházku

Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně. Na podzim a v zimě je situace kvůli nízkım teplotám komplikovanější a je nutné přihlédnout k věku dítěte.

Obecně pediatři schvalují vycházky s miminky, pokud teplota neklesne pod minus 
5 °C, pro děti starší 3 měsíců není problém ani minus 10 °C. Spousta maminek však v dobré víře zabalí svá dítka do mnoha vrstev. Zbytečně!

Děti oblékejte stejně jako sami sebe a chytře vrstvěte. Větším dětem je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně. Žádné dítě totiž nechodí jen tak v klidu, ale pobíhá, poskakuje a i tím si vytváří teplo.

Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu naopak přidejte. Pokud teploměr ukazuje stále plusové, ale již jen jednomístné hodnoty, nesahejte hned po zimních bundách a zateplenıch kalhotách. Tyto kousky oblečení si nechte, až přijde sníh a mráz.

Pokud máte stále obavy, že dítě není dostatečně oblečené, uvařte na vılet horkı čaj a budete mít jistotu, že máte dítku co dát pro zahřátí.