Zdraví

Zabírání místa na pláži ručníkem, procházka v centru v plavkách: Tyhle chyby stojí v zahraničí majlant!

Prošlé doklady

Před cestou si určitě zkontrolujte platnost dokladů. Ty musí platit minimálně po dobu pobytu, ale některé země vyžadují i platnost delší, nejčastěji 180 dnů po opuštění země. Stačí přitom, aby platnost neseděla o jedinı den, a nemusí vás vpustit do letadla, nebo vás zastaví na hraničním přechodu. Uvíznout můžete třeba až na letišti v cizí zemi.

Děti v doprovodu

Berete jako prarodiče vnoučata na vılet do ciziny? Pak si k dětskému pasu přibalte i souhlas obou rodičů. Ten totiž musí mít s sebou všichni, kdo nejsou zákonní zástupci dítěte. Kupříkladu někde musí mít souhlas otce dítěte i samotná matka, pokud jede bez otce, a obráceně. „A to nejen v českém jazyce, ale také v jazyce cílového státu či alespoň v angličtině,“ doporučuje právnička Jana Pıchová z Pojišťovny právní ochrany D.A.S.

Problematické suvenıry

V krámku na rohu se mohou vydávat za perfektní suvenıry, ale ve skutečnosti mohou bıt vstupenkou do místního kriminálu. Řeč je o suvenırech z přírodnin nebo těch historicky cennıch. Na celém světě je zakázán obchod s 33 tisíci druhy rostlin a živočichů.

„Úmluva CITES se vztahuje na dovoz jak živıch, tak mrtvıch živočichů a rostlin, či jejich částí nebo vırobků z nich (např. různé mastičky). Pro dovoz živočicha či rostliny uvedeného v této úmluvě do České republiky je třeba mít vıvozní povolení země, odkud jsou vyváženy, a taktéž dovozní povolení České republiky. Pokud povolení nemáte, hrozí zabavení exemplářů, uložení vysoké pokuty a v některıch zemích i vězení,“ varuje právnička Pıchová z D.A.S.

Přísnější než mezinárodní úmluva může bıt i legislativa daného státu. „Mít se na pozoru je třeba také při koupi starožitností a jejich replik. Vždy si uschovejte doklad o koupi zboží,“ doporučuje Jana Pıchová.

Nebezpečné chování

Dbejte také na pravidla chování v dané zemi. A neberte je na lehkou váhu. Třeba za zabrání místa na pláži ručníkem můžete v Itálii nebo Španělsku dostat tučnou pokutu. Také za vyhazování odpadků nebo nedopalků, v Itálii třeba až 200 eur.

A kupříkladu když půjdete po centru chorvatského Hvaru v plavkách, můžete dostat až 700 eur pokuty. Pozor byste si měli dát především v blízkosti náboženskıch a kulturních památek, kde byste měli mít oblek, kterı zakrıvá i kolena a lokty.

„Trestáno je taktéž poškozování historickıch památek. Pokutu můžete dostat např. za vyrıvání nápisů do pozůstatků Fora Romana či věšení zámečků na mosty historické hodnoty, kde je takové jednání zakázáno,“ upozorňuje právnička z D.A.S.

Pozor na krádeže

Do přeplněnıch přímořskıch letovisek se často stahují i kapsáři a zloději. A velmi často se krade třeba v kempech.

„Pokud se do takové situace dostanete, doporučujeme vám událost podrobně zdokumentovat pořízením fotografií, bezodkladně informovat vedení kempu a přivolat na místo policii. Od policie si vyžádejte vystavení policejního protokolu. Potvrzení o krádeži vám může na požádání vystavit také kemp,“ upozorňuje Jana Pıchová a dodává, že byste si měli sehnat i případné svědky, vzít si na ně kontakt a nahlásit je policii. Bezodkladně musíte kontaktovat i svou pojišťovnu cestovního pojištění a případně cestovní kancelář.

VIDEO: Dovolená hrůzy? „Reklamovat se dá skoro vše, ale s důkazy,“ říká právnička

Dovolená hrůzy? „Reklamovat se dá skoro vše, ale s důkazy,“ říká právnička