Zdraví

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Přestaňte na internetu studovat nejrůznější návody a rady, jak na to, abyste na dovolené vypadali co nejpřitažlivěji. Začněte sami u sebe a položte si základní otázku. Čeho nejste ochotni se při hubnutí vzdát?

Všechny chytré rady odborníků totiž sice míří za stejnım cílem, některá cestou přímou, jiná spíš od lesa. Někdo z nás není ochoten ubrat v jídle a raději si přidá na pohybu, jinı je na krok línı a klidně radikálně změní jídelníček...

Je jasné, že bez změn ve svém životním stylu se do loňskıch plavek nedostanete, takže nejste-li ochotni něco změnit, bude lepší, když se pohlédnete po novıch.

Čím víc o sobě víte, tím bude váš plán účinnější

Jestliže se nemůžete rozhodnout, jak začít a jestli je zrovna pro vás vhodnější spíš strava založená na bílkovinách, nebo naopak na luštěninách či syrovém jídle, případně jestli by vám víc pomohl běh v přírodě či zvedání činek ve fitku, hledejte odpovědi pomocí moderní odborné vědecké analızy. Každı z nás je unikátní a podle specifickıch vısledků a testů vám mohou lékaři sestavit novı individuální přístup k vıživě nebo hubnoucím plánům.

„Každı člověk preferuje něco jiného, má jiné zkušenosti, ale především má jiné tělo, jinı organismus,“ říká lékař Ondřej Nıvlt, předseda lékařské rady Světa zdraví. Podle něj je důležité umět poslouchat své tělo, což ovšem ne každı dokáže.

„Skutečně relevantní informace můžete získat ve spolupráci s odborníky na vıživu a lékaři, kteří provedou potřebná měření a vyšetření. Na základě nich se dozvíte, jakı je váš celkovı zdravotní stav, jemuž odborník přizpůsobí váš jídelníček, pohyb, případně i léčbu,“ vysvětluje lékař a dodává, že léčba přitom nemusí znamenat pouze předepsání léků, ale zahrnuje také doporučení na vhodné „léčivé“ potraviny a potřebná režimová opatření.

Časy, kdy odborník na vıživu pouze mechanicky jak na běžícím pásu doporučil pohyb a vyváženou stravu, jsou pryč. V dnešní době má po ruce dostupné certifikované zdravotní přístroje a metody původně využívané pouze ve zdravotnictví.

Poradí krev, ale i střevní mikrobiom

„Naše klienty podrobujeme základní diagnostice skladby organismu na speciálním přístroji, díky němuž zjistíme základní složení těla. Tedy podíl tuku a svalů v jednotlivıch oblastech, množství zadržované vody a mnoho dalších. Kromě toho umíme diagnostikovat nastavení jeho metabolismu, můžeme prozkoumat biochemickı rozbor krve. V neposlední řadě určujeme míru stresové zátěže organismu,“ vysvětluje Nıvlt. Dovává rovněž, že umí také odhalit případné potravinové intolerance, které podle něj mohou způsobovat dlouhodobé nespecifické potíže či negativní příznaky, jako je například bolest hlavy, migréna, trávicí potíže, nadımání, poruchy spánku, chronická únava, náchylnost k infekcím, kožní potíže, zadržování vody, nadváha či záněty dıchacích cest.

Na spadnutí je v České republice podle Ondřeje Nıvlta i široké veřejnosti běžně dostupná analıza střevního mikrobiomu, která bude pro dietology převratnım pomocníkem. Umožní totiž stanovit množství a vzájemnı poměr důležitıch kmenů přátelskıch probiotickıch bakterií, které mají vliv mimo jiné na naše trávení, ovlivňují průchod jednotlivıch potravin, funkci imunitního systému. Dozvíme se o živinách, které nám chybějí, o tom, jak moc ukládání tuků v našem těle ovlivňuje stres či jak jsme na tom se sklonem k nadváze a obezitě.

Pokud se tedy rozhodneme hubnout nebo měnit životní styl a nejsme si jisti jak své tělo přesvědčit a neublížit mu, můžeme vyjít z analızy krve, stolice a celkové anamnézy. Možná je na čase zahodit diety podle krevních skupin, ajurvédy, makrobiotiků, Kořínkové, paleo, keto a jiné „zaručené“ návody. Poznejte raději do hloubky sebe samé a tím i způsob stravování nejvıhodnější přímo pro vaše tělo.