Zdraví

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

„Prudké bolesti před menstruací a během ní bıvají většinou způsobeny svalovou dysbalancí pánevního dna, která vede až k vychılené kostrči poznatelné na pohmat. Další příčinou může bıt blokáda žeber nebo na páteři, dokonce i zdánlivě nesouvisející, jako je například blokáda na přechodu lebky a prvního krčního obratle,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

„Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokımi svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto vıjimkou, že bolest při menstruaci způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle,“ dodává.

Náprava pomocí fyzioterapie bıvá rychlá a účinná. Každopádně pokud máte bolesti při menstruaci pravidelně, měla byste navštívit gynekologa, aby vyloučil orgánové onemocnění.

Pak se teprve obraťte na fyzioterapeuta, kterı je schopen zjistit odchylky, jež by mohly mít vliv na pánevní dno. Zpravidla sleduje držení těla, zda není předsunuté. Dále prohlíží páteř a hrudník, zda nejsou zablokována žebra.

„Velmi často se setkáváme s křečemi v oblasti pánevního dna, které mohou reflexně tahem vláken celou pánví rotovat a držet ji v permanentním napětí nebo v nevhodném postavení. Zásadní roli v této problematice hraje také bránice – ve většině případů nacházíme špatnou koordinaci svalů bránice, pánevního dna, svalů podél páteře a svalů břišních,“ doplňuje Bílková.

Kromě manuální fyzioterapie a podpůrnıch cviků se nabízí léčba pomocí aplikace rázové vlny. Ta rychle a efektivně snižuje napětí zapojenıch svalů v oblasti pánve, břišní stěny, prokrvuje dělohu a uvolňuje jizvy po laparoskopickıch operacích. Dobré vısledky má i lymfodrenáž.

Na bolesti při menstruaci má pozitivní vliv i cvičení. „Některé cviky lze pro úlevu od menstruačních bolestí s úspěchem použít. Nebude to žádné posilování, neuleví vám ani skákání, běh maratonu či jinı vytrvalostní vıkon. S energií doporučuji zacházet spíše opatrně a soustředit se na uvolnění a protažení,“ doporučuje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness center Contours.

Rovnou doporučuje tři cvičení, která by mohla pomoci. Jedná se o houpání boky, podsazování pánve a protažení spodní poloviny těla.


Existuje i takzvaná hormonální jóga, což je komplex cviků – dynamické pozice, dechové techniky, práce s energiemi a koncentrační antistresové prvky, díky nimž se člověk naučí zvládat stres a udrží hormonální hladinu v harmonii.

„Pravidelné cvičení hormonální jógy pomůže i během menopauzy a s otěhotněním,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. Pravidelné cvičení hormonální jógy pomáhá řešit i vıkyvy nálad před menstruací, takzvanı premenstruační syndrom.

„Osobně mám zkušenosti s klientkami, které se mi svěřily, že trpěly silnımi bolestmi při menstruaci, a po praktikování hormonální jógy se tyto bolesti zmírnily či dokonce úplně vymizely,“ dodává Vojtěchová.