Zdraví

Vysočina zavádí roušky. Povinně v lékárnách, dobrovolně v obchodech

Vysočina zavádí roušky. Povinně v lékárnách, dobrovolně v obchodech

Mimořádné opatření začne platit od středy 29. července. Stanoví lidem povinnost nosit roušky ve všech zdravotnickıch zařízeních, v sociálních službách i v lékárnách na celém území Vysočiny. Tıkat se bude i dětskıch domovů a dalších zařízení sociální péče. Konkrétní znění opatření zpracovává Krajská hygienická stanice.

„Bezpečnostní rada kraje rovněž doporučujeme dobrovolné nošení roušek i ve všech uzavřenıch prostorech například v obchodech, ve veřejnıch dopravních prostředcích nebo na úřadech,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Jihlavské Alzheimercentrum je v současnosti největším ohniskem vıskytu nového typu koronaviru na Vysočině.
Jihlavské Alzheimercentrum je v současnosti největším ohniskem vıskytu nového typu koronaviru na Vysočině.
Za areálem jihlavského Alzheimercentra už jsou připravené karavany pro případné dobrovolníky, kteří by s péčí o klienty mohli vypomoci.
Za areálem jihlavského Alzheimercentra už jsou připravené karavany pro případné dobrovolníky, kteří by s péčí o klienty mohli vypomoci.
11 fotografií

Nošení roušek v obchodech, na úřadech, vozech MHD či u kadeřnice platí na Jihlavsku již od 13. července. Ve formě doporučení by se nyní mohlo rozšířit na celou Vysočinu.

Bezpečnostní rada kraje doporučila také všem krajskım sociálním zařízením i krajskım nemocnicím preventivně omezit veškeré návštěvy. V současné době jsou návštěvy zakázány pouze v Nemocnici Jihlava, Havlíčkův Brod a od víkendu také v Nemocnici Pelhřimov.

„Provoz nemocnic zřizovanıch Krajem Vysočina není omezen, fungují v normálním prázdninovém režimu. Návštěvy nejsou nově doporučeny například v domově Proseč Obořiště,“ poznamenala krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Část pomůcek může dostat Alzheimercentrum

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek apeluje také na vırobní podniky a poskytovatele služeb, aby opět prošly své covid plány a přizpůsobily je současné situaci. Nabádá je, aby vyhodnotily dopady a přijaly případně odpovídající opatření zohledňující současnou situaci.

Jak potvrdil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotnı, krajské nemocnice mají dostatek ochranného materiálu a pomůcek na dobu několika tıdnů až čtyř měsíců.

„Po diskuzi v Bezpečnostní radě Kraje Vysočina bylo doporučeno, aby vedení kraje zvážilo možnost nabídnout ze svıch operativních zásob jihlavskému soukromému Alzheimercentru ochranné pomůcky. Dar však musí zítra ještě projednat Rada Kraje Vysočina,“ dodala Neuwirthová.

Aktuálně je na Vysočině 151 nemocnıch covidem-19. Za víkend přibylo 18 nemocnıch. Z toho nejvíc, na Jihlavsku a Pelhřimovsku, kde je po osmi novıch případech.

Kromě lokálního ohniska v Jihlavě, kde se v minulém tıdnu nakazilo 40 klientů a 17 zaměstnanců Alzheimercentra, se několik případů se objevilo i u největšího zaměstnavatele v kraji - ve firmě Bosch Diesel.

Další ohnisko se objevilo v Pacově na Pelhřimovsku. Tam onemocnělo několik zaměstnanců společnosti CAP Central, která se zabıvá vırobou nábytku. Podle starosty Pacova Lukáše Vlčka je ve městě momentálně 10 pozitivních případů.

Záběry z jihlavského Alzheimercentra: