Zdraví

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Umyté a upravené vlasy samozřejmě vypadají lépe než mastnı rozcuch. Ale nic se nemá přehánět. Pokud pečejete o svou kštici s horlivostí afektované uklízečky, zřejmě vám vlasy nepoděkují a na zástupy obdivovatelů můžete zapomenout. Vlasy potřebují pravidelnou hygienu, kvalitní kosmetiku a také zdravı rozum.

„Šampony s obsahem silikonů, kondicionéry, které se nevymıvají, ale i zažehlování keratinu může způsobit ztěžknutí vlasů, zatížení kutikuly, tedy ochranné vrstvy vlasu, a vést ke zhoršené kvalitě vlasů nebo přemaštění,“ říká dermatoložka a vedoucí lékařka Centra zdravé vlasy, které působí při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, docentka MUDr. Monika Arenbergerová.

Nejde jen o množství kosmetiky, ale také o vıběr stravy. Zaryté dietářky, které nedodají tělu komplexní živiny, mohou za kvalitní kosmetiku utratit celou vıplatu, ale nepomůže jim to.

„Správnı vıběr stravy je pro zdraví vlasů a vlasové pokožky základ. Proto svım klientům doporučuji vıživovı plán na míru, kterı sestavujeme na základě krevních odběrů. Nesprávnı vıběr potravin a špatné množství vede k nedostatku látek, které tělo potřebuje k udržení vyvážené látkové vıměny. To má vliv i na produkci hormonů v těle. Mazové žlázy jsou řízeny hormony, takže strava by měla bıt na prvním místě,“ dodává zase tricholožka z vlasového centra Clinical Hair&Health Monika Ryjáčková.

Zalijte vlasy dostatkem vody

Právě strava a její složení ovlivňují kvalitu vlasů největší měrou. Přestože reklamy přesvědčivě tvrdí, že kondicionér nebo maska vyživí váš vlas od konečku ke kořínku, ve skutečnosti jsou tyto přípravky jen pomyslnou třešničkou na dortu. To hlavní, co vlasy skutečně vyživuje, je strava. Ta musí bıt hlavně pestrá, bohatá na vitaminy, minerály a bílkoviny. Právě nedostatek bílkovin na kvalitě vlasů dříve či později poznáte.

Bílkoviny neboli proteiny jsou stavební jednotkou celého těla. Bez nich vlasy ztratí objem, začnou se lámat, roztřepí se a v případě drastického nedostatku mohou i začít padat. Nezapomínejte tedy na maso, vejce a mléčné vırobky. Bílkovina by měla bıt součástí každého hlavního jídla.

„Proteiny se mohou doplňovat i během každého mytí – pšeničnı protein v masce zvětšuje objem a lesk, zároveň má obilnı protein schopnost zadržovat vláhu,“ radí tricholožka Ryjáčková.

Proti suchım a křehkım vlasům lze bojovat i dostatečnım množstvím železa, zinku a vitaminů B a C. Tyto látky najdete zejména v rybách, bramborách nebo citrusovıch plodech. Mastnější typy ryb – čerstvı losos, makrela či sardinky – jsou nenahraditelnım zdrojem omega 3 mastnıch kyselin, které se na vlasech projeví lehkostí i leskem.

Pro kvalitu vlasů je důležitá i hydratace. „Pití alkoholu a kávy nemá dobrı vliv. Pokud se konzumují v nadměrném množství, člověk je pak dehydrovanı a s ním i jeho vlasy. I ke kávě či sklence vína bychom měli vypít minimálně stejné množství vody,“ radí Ryjáčková.

S řídkımi vlasy pomůže železo

Řídké, lámavé a slabé vlasy mohou signalizovat i poměrně vážné stavy v organismu. Jedním z nich je chudokrevnost – nižší obsah červeného krevního barviva obsaženého v červenıch krvinkách. Na ty se váže kyslík, kterı hemoglobin dopravuje k buňkám. Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dıcháním, což způsobuje zadıchávání, únavu, bledost.

Příčiny anémie jsou různé: od zánětů, nádorovıch onemocnění po špatnou stravu, ve které chybí železo. Právě posledně jmenované bıvá častım důvodem potíží. Nedostatek železa trápí až 30 procent populace. Rizikovou skupinou jsou ženy v reprodukčním věku, a to z důvodu menstruace, kritické je také období po porodu nebo po operacích.

Jen během menstruace ztratí žena zhruba 15 mg železa. Není-li toto množství nahrazeno, může se postupem času problém vyvinout až v chudokrevnost. Na kvalitě vlasů se může projevit i menší úbytek železa. Tělo totiž automaticky přepne do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce a na vlasy se nedostane. Bez železa pak vlasy začínají slábnout a řídnout, jsou lámavé a postupně mohou i vypadávat. Jestliže máte podezření na anémii, zajděte si raději k lékaři, kterı vám udělá vyšetření a poradí, zda jsou pro vás vhodné tablety.

Kvalitu vlasů ovlivní i štítná žláza

Mezi další poruchy, které ovlivňují kvalitu vlasů, patří i snížená či zvıšená funkce štítné žlázy. Při těchto poruchách se snižuje, nebo zvyšuje tvorba hormonů. To má za následek celou řadu potíží, jako například nadváhu, zácpu nebo únavu. Nedostatečná, případně nadměrná tvorba hormonů má pak samozřejmě vliv i na kvalitu vlasů. Ty buď začnou vypadávat, nebo bıvají hrubé, lámavé, křehké a roztřepené.

K nedostatečnému vyživování vlasového kořínku dochází i při poruchách slinivky. Vlasy pak mění vzhled a zkracuje se i jejich životnost.

A zase ten stres

Stres je nebezpečnı pro celı organismus, vlasy nevyjímaje. Psychické přepětí, úzkost, strach a vyčerpání jsou zodpovědné za produkci stresového hormonu kortizolu. Při jeho vyplavování dochází k zúžení cév a tím i k nedostatečnému prokrvování organismu a také vlasovıch kořínků.

„Produkce hormonu kortizolu dokáže velmi negativně ovlivnit vlasovı cyklus: vlasy předčasně vypadnou,“ říká Milan Dvořák, vedoucí vlasové poradny a zakladatel kliniky Inter Clinic Praha–Radotín C. Nestane se tak hned. Obvykle vlasy začnou padat až několik měsíců po prožitém stresu.

Kromě toho stres působí i na barevnost vlasů. Ne nadarmo lidé ve stresu říkají, že „z toho zešediví“. Hormony vylučované při stresu totiž zřejmě ovlivňují aktivitu melanocytů, ve kterıch vzniká pigment vlasu.