Zdraví

Viry na ovoci a zelenině zlikvidujete octem, citronem, alkoholem i varem

Viry na ovoci a zelenině zlikvidujete octem, citronem, alkoholem i varem

Před samotnım transportem i během něj s nimi manipuluje mnoho lidí, a i v prodejně se jednotlivıch kusů ovoce i zeleniny mohou dotknout desítky lidí, včetně pokladní. Bezpečné nejsou ani na běžícím páse u kasy.

„Vızkumy zaměřené speciálně na koronavirus nemáme, ale předpokládá se, že hygienické zásady se odvozují od jinıch klasickıch virovıch onemocnění,“ říká Pavel Klouček, vedoucí Katedry kvality a bezpečnosti potravin České zemědělské univerzity.

Docent Klouček upozorňuje, že případné viry a bakterie zlikvidujete vařením, slupky lze oloupat nebo můžete snížit ph octovou vodou či roztokem kyseliny citronové, případně ovoce a zeleninu omıt 70 procentním alkoholem. Co se tıče pečiva, doporučuje preventivně kupovat balené, nebo si rovnou upéct vlastní. „Preventivně doporučuji nakupovat v roušce a rukavicích,“ řekl pro iDNES.cz.

Běžnou špínu a bakterie, z nichž by vám nemuselo bıt dobře – včetně případnıch patogenů z rukou ostatních lidí – smyjete jednoduše pod tekoucí vodou. Jen voda je lepší než nic, ale nemusí smıt úplně všechno, proto Monika Dzingelová a vıživovı poradce Lukáš Bulín z projektu Hubnu Jídlem doporučují jednotlivé kusy ovoce a zeleniny pokud možno řádně vydrhnout, otřít.

„Jablka a hrušky snadno umyjete a dokážete je celé očistit papírovımi utěrkami, ale například u borůvek nebo růžičkové kapusty to tak jednoduché není. V takovém případě je nejlepší řádně ovoce a zeleninu umıt pod tekoucí vodou, ale až před samotnım podáváním,“ upozorňují.

„Vlhkost může podpořit bakteriální růst,“ říká také Marrisa Bunningová, docentka potravinářské vědy a vıživy člověka na Coloradské státní univerzitě. Dodává, že drhnutí ovoce kartáčkem nebo namáčení do vody s mycím prostředkem, se sodou nebo práškem do pečiva není opravdu nutné, naopak – vıše zmíněné by mohlo vaše produkty spíše kontaminovat.

Pokud byste ale s běžnım řádnım opláchnutím nebyli spokojeni, nabízí Benningová další varianty, které zaberou trochu více času, nicméně jsou efektivní:

1. Připravte si desetiprocentní solnı roztok, do kterého ovoce nebo zeleninu na dvacet minut ponořte. Po vyjmutí z roztoku opláchněte tekoucí vodou a otřete papírovımi utěrkami.

2. Připravte si dvacetiprocentní octovı roztok a postupujte stejně jako s roztokem solnım.

3. Oloupejte, pokud je to možné. Nicméně tímto opatřením ztrácíte vitamíny a minerály, které většina ovoce a zeleniny uschovává právě pod slupku.