Zdraví

Viry i pneumokoky se budou potkávat. Nechte se očkovat, poradila lékařka

Viry i pneumokoky se budou potkávat. Nechte se očkovat, poradila lékařka
MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

Lékařka doporučila očkováním eliminovat ty infekce, proti nimž existují účinné vakcíny, zejména proti pneumokoku a chřipce. „Já sama i moje rodina jsme očkovaní úplně na všechno, sama očkuji vnoučata,“ uvedla. lékařka, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropickıch nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. Chřipkové období přichází podle lékařky v prosinci a trvá až do března.

MUDr. Jana Kozáková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové...

Společně s Janou Kozákovou, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy a vedoucí Oddělení vzdušnıch nákaz bakteriálního původu SZÚ doporučily očkování především ohroženım skupinám: nemocnım zejména diabetikům, kardiakům, seniorům, ale také malım dětem a těhotnım ženám, u nichž osvěta zatím vázne. „Nosičem pneumokoků je ve společnosti 10 procent zdravıch dospělıch a 40 procent dětí,“ uvedly s tím, že inkubační doba infekce jsou pouhé tři dny.

„Zažila jsem několikrát situaci, kdy se dítě s pneumokokovou nákazou už nedalo zachránit a je to pro všechny traumatickı zážitek na celı život,“ řekla Roháčová. 

V souvislosti s onemocnění covid-19 odborníci uvedli, že vakcína může eliminovat případné škody jinım respiračním onemocnění a tělo se při případné nákaze může snáze soustředit na obranu proti koronaviru.

MUDr. Milan Trojánek, kterı je vedoucí katedry infekčního lékařství Institutu...

„Až bude na trhu vakcína proti koronaviru, já bych se nebál naočkovat,“ řekl  Milan Trojánek, kterı je vedoucím Katedry infekčního lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a lékař Kliniky infekčních nemocí 2. LF a Nemocnice Na Bulovce. Obě lékařky s ním souhlasily a podle průzkumů by se nechalo novou vakcínou naočkovat 30 - 40 procent lidí.

Doporučovanıch vakcín není podle odborníků třeba se obávat. „Vakcína zasáhne naši imunitu, která zareaguje odpovědí slabší, než při obyčejné rımě,“ řekl Trojánek. „Žádné studie nedokazují, že by očkování naši imunitu oslabovalo a my pak byli náchylnější chytit jinou infekci,“ uvedla Hana Roháčová s tím, že je samozřejmě dobré, nechat se naočkovat v čase, kdy se cítíme dobře.