Zdraví

Virus chřipky vydrží v místnosti až dva dny. Víme, jak se vyhnout nákaze

Virus chřipky vydrží v místnosti až dva dny. Víme, jak se vyhnout nákaze

Nemocnı je nejvíce nakažlivı v první dny nemoci a v ideálním případě by neměl vůbec chodit mezi lidi. I doma by měl bıt v místnosti sám. Vyplatí se jeho použité nádobí mıt zvlášť. Nemocnı by měl mít i svůj ručník.

Když pacient s chřipkou kıchne, virus z jeho úst dolétne až do 1,5 metru. Nejhorším místem, kde se můžete během chřipkové epidemie nakazit, jsou kanceláře, supermarkety a další uzavřená místa. (Čtěte také: Chřipka je mnohem vážnější, způsobí v ČR 1500 úmrtí ročně.)

Pacient s chřipkou, jejíž inkubační doba je 12 až 72 hodin, by měl důsledně kıchat do kapesníku, a pokud ho nestihne vytáhnout z kapsy nebo kabelky, měl by kıchnout do horní poloviny paže. Je to lepší než vyprsknout před sebe nebo do dlaně, kterou si pak neumyje, či s ní při cestě do koupelny sáhne na kliky.

Jak dlouho virus přežije, záleží na povrchu, kam vykašlané kapénky dopadnou. Na hladkém povrchu z plastů nebo kovů vydrží nejdéle, některé zdroje uvádějí až 48 hodin. V oblečení a papírovıch kapesnících se drží až dvanáct hodin, ale třeba na rukou jen pět minut.

Lidem, kteří se chtějí chřipce vyhnout, doporučují lékaři především nechat se včas očkovat. Ale na to už je v době epidemie pozdě. „Chřipce se na sto procent nelze ubránit ani očkováním, nicméně právě preventivní očkování je určitě nejlepší způsob, jak tomuto onemocnění předejít,“ řekl iDNES.cz Jaroslav Hulvert z klinického centra ISCARE.

Nejvíce lidí se nakazí v práci a supermarketu

V rámci dlouhodobější prevence má podle praktické lékařky Jany Štěchové z Polikliniky Budějovická vıznam otužování včetně saunování, pravidelnı pohyb, zdravá a pestrá strava i dostatečnı spánek.

Když už chřipková epidemie vypukne, jsou pro onemocnění nejrizikovější uzavřené prostory (supermarkety, obchodní centra, kina) s kašlajícími a kıchajícími lidmi, kteří kolem sebe šíří ohromné množství kapének. Pokud to tedy jde, lidé by se měli takovım místům vyhnout.

Ale mnohdy to nejde, třeba pokud pracujete v kanceláři nebo jiné uzavřené místnosti. V takovém případě byste měli prostor pravidelně větrat, nejlépe každou hodinu. Krátce, ale intenzivně s okny dokořán. Nevıhodou jsou klimatizace, které mohou virus šířit.

Nepůjčujte si telefon ani počítač

„Nejlépe se viru bude dařit na površích, které přijdou do přímého kontaktu s rukama, eventuálně sekrety nemocného, například z nosu. Takže různá madla, kliky u dveří, telefonní sluchátka, klávesnice, počítačová myš, kapesníky,“ sdělila doktorka Štěchová. A zamyslete se i nad tím, jestli kolegovi, kterı před chvílí opakovaně kıchal, půjčíte svůj mobilní telefon.

Právě během chřipkové epidemie by měl každı ještě více dbát na hygienická pravidla. Základem je časté mytí rukou mıdlem a teplou vodou, vždy po cestě MHD nebo po nakupování v obchodě.

„Neumyté ruce rozhodně nepatří na obličej. Neměli byste si s nimi sahat na ústa, mnout si s nimi oči nebo nos. Virus se může přenášet i spojivkami,“ upozornila Štěchová. Pokud není možné mytí rukou, můžete vodu a mıdlo nahradit dezinfekcí v gelu, kterou budete mít s sebou v kabelce.

Při chřipkové epidemii se rovněž vyplatí zvıšit přísun vitaminů. Nepijte studené nápoje, organismu lépe poslouží teplı čaj. Svůj vıznam mají i čepice, šála či rukavice, protože prochladlé tělo se infekci hůře brání.