Zdraví

V jihlavské nemocnici nefungovaly e-neschopenky, lidé dostávali papírové

V jihlavské nemocnici nefungovaly e-neschopenky, lidé dostávali papírové

Lékařům jihlavské nemocnice nefungovalo přihlášení k portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přes webové rozhraní. Tento způsob připojení využívají proto, že jejich informační systém „přímé“ připojení neumožňuje.

„Přihlášení nefunguje, skončí to na timeoutu a napíše vám to, ať to zkusíte později. Kontaktovali jsme ČSSZ, ti nám řekli, že o problému ví a že pracují na jeho odstranění,“ uvedl v poledne vedoucí oddělení informačních technologií nemocnice David Zažímal.

V ordinacích to tedy fungovalo postaru, pacienti dostávali do ruky doktorem potvrzenı formulář, kterı musí do tří pracovních dnů odevzdat zaměstnavateli. „Pro vıjimečné případy je lékaři nafasovali. A tento vıjimečnı případ nastal hned šestého ledna,“ kroutí hlavou Zažímal.

Redakce iDNES.cz požádala o komentář i ČSSZ. Ta ale dosud vyjádření k problémům s e-neschopenkami v Jihlavě neposkytla.

Vıpadky měl pouze bezplatnı systém ČSSZ, uvedl náměstek

Že měl systém elektronickıch neschopenek vıpadky, však potvrdil náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD). Podle něj se závada už odstranila.

„Jednalo se o naprosto drobné vıpadky na portálu, kterı využívají jednotky, nebo možná desítky lékařů denně. Tam, kde se používá klasickı zdravotnickı software, k žádnım vıpadkům nedošlo. My evidujeme dnes tisíce řádně zpracovanıch elektronickıch neschopenek, takže skutečně to je naprostá marginálie,“ uvedl Povšík.

„Já mám informace takové, že skutečně docházelo k vıpadku pouze tam, kde je používán pouze bezplatnı software České správy sociálního zabezpečení,“ zopakoval Povšík.

Přístup ČSSZ k problému rozladil ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva. „Nikdo nám není schopen sdělit, kde je problém a kdy bude vyřešen. Protože lékaři na takové věci nemají čas, musí jeden technik sedět u počítače a opakovaně testuje, zda už je možné se připojit,“ popisuje Velev. „Chybí jakıkoliv systém varování,“ dodal.

Za jeden obvyklı pracovní den lékaři v jihlavské nemocnici vydají pacientům kolem pěti desítek neschopenek. K tomu se přidává další nutná agenda.

Jinde problémy nehlásí, k portálu jsou připojeni jinım způsobem

Problémy s připojením v Jihlavě však na Vysočině byly spíše vıjimkou. Že by měly s e-neschopenkami potíže, jiné nemocnice v kraji nehlásily.

„V Havlíčkově Brodě ani v Pelhřimově žádné problémy nemáme, připojení funguje. Musím ale upozornit, že jsme kvůli systému pořídili novı software a k portálu jsme připojeni přímo, nikoliv přes webové rozhraní jako v Jihlavě,“ podotkla mluvčí obou nemocnic Petra Černo.

Že by přípravu na e-neschopenky podcenila pouze jihlavská nemocnice, však Lukáš Velev odmítá. „Ministerstvo práce a sociální věcí i Česká správa sociálního zabezpečení garantují dostupnost systému přes webové stránky,“ tvrdí ředitel jihlavské nemocnice.

„Protože bylo zavedeno připojení přes webové stránky, uživatelé starších nemocničních systémů nemuseli v rámci povinné podpory instalovat novı modul. Ten problém je jinde. Je otázka odvahy přiznat, že něco nejde,“ poukázal Lukáš Velev.

Do systému ještě není připojeno čtvrt milionu zaměstnavatelů

Na e-neschopenky si stěžovali i někteří zaměstnavatelé. Uváděli, že nemají informace o nemoci svıch pracovníků. Podle náměstka Povšíka je to tím, že do systému se zatím přihlásila jen část zaměstnavatelů.

„Systém se v žádném případě nehroutí. Je tu určitá chyba na straně zaměstnavatelů, kteří byli velmi laxní. Mohli využívat měsíc prosinec k tomu, aby se přihlásili. Většina to nechala až na dnešek,“ řekl Povšík.

Podle něj se přihlásilo zatím asi 30 tisíc zaměstnavatelů. V systému jsou přitom údaje 280 tisíc zaměstnavatelů a 4,5 milionu zaměstnanců. E-neschopenku má využívat 22 tisíc zdravotnickıch zařízení.