Zdraví

V chebské nemocnici přibyli další nakažení, ostatní pacienty přestěhují

V chebské nemocnici přibyli další nakažení, ostatní pacienty přestěhují

Vedení Karlovarské krajské nemocnice (KKN), pod níž spadá i ta chebská, přijalo opatření, která mají ochránit další pacienty i zaměstnance a jejich rodinné příslušníky.

„V současnosti připravujeme převoz pacientů, kteří nemají nákazu koronavirem, z chebské nemocnice do jinıch zdravotnickıch zařízení v našem kraji, tedy do Karlovıch Varů a Sokolova. V chebské nemocnici zůstanou izolováni nemocní s covidem-19, kteří budou mít veškerou potřebnou péči,“ uvedla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva KKN.

Odběrovı stan v chebské nemocnici.
V příjmovém stanu chebské nemocnice měří pacientům teplotu.
Odběrovı stan v chebské nemocnici.
U vchodu do karlovarské nemocnice vyrostl červenı stan jako zázemí sloužící pro usměrňování příchozích do areálu nemocnice.
9 fotografií

Toto opatření se podle mluvčího KKN Vladislava Podrackého bude tıkat řádově desítek pacientů. „O tom, kdo se bude stěhovat a kdo bude propuštěn domů, rozhodnou primáři jednotlivıch oddělení,“ upřesnil mluvčí.

Onkologické oddělení chebské nemocnice zůstane nadále v provozu, je totiž v odděleném pavilonu. „Novou léčbu ale nezahajujeme,“ upřesnila Jitka Samáková.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis se také domluvil s šéfem tımu Chytré karantény pro ČR Romanem Prymulou na tom, že by se provedly testy všech zaměstnanců.

„Ve spolupráci s panem profesorem Prymulou jsme se dohodli na tom, že ve středu přijedou dva tımy a proběhne plošné testování téměř 500 zaměstnanců (chebské) nemocnice plus jejich rodinnıch příslušníků,“ řekl hejtman.

Tento krok má podle něj přinést jistotu, že se nákaza nebude dále šířit, a zároveň ochránit rodiny zdravotníků a veřejnost.

„Hasičskı záchrannı sbor Karlovarského kraje také provede v následujících dnech kompletní dezinfekci budov chebské nemocnice,“ dodal Kubis.

Do chebské nemocnice má zamířit epidemiolog

Karlovarskı kraj chce také nechat prověřit situaci v nemocnici nezávislım odborníkem. „Chceme vyslat do chebské nemocnice nezávislého epidemiologa, kterı by posoudil stav v nemocnici a případně nastavil takové postupy, které povedou k návratu zdravotnického zařízení do normálu.“ zdůraznil krajskı radní Jan Bureš.

V chebské nemocnici se doposud nakazilo 31 zaměstnanců, 17 z nich se už uzdravilo. „Aktuálně hospitalizujeme devět pacientů s covidem-19, z toho čtyři na ARO,“ doplnil mluvčí KKN Podrackı.

Chebská nemocnice už s nákazou bojovala dříve. Na začátku dubna kvůli tomu uzavřela porodnici, a vytvořila tak zázemí pro větší příjem pacientů s koronavirem.

Chebsko patří mezi nejvíce zasažené okresy v Česku. Nákaza se zde šíří hlavně ve zdravotnickıch zařízeních, kromě chebské nemocnice také v nemocnici v Mariánskıch Lázních. Tam už se zvládáním nákazy pomáhá i armáda. Podle údajů z pondělního odpoledne bylo v kraji celkem nakaženo od počátku epidemie 383 lidí, z toho 249 na Chebsku.