Zdraví

Užijte si podzim ve zdraví. Jezte česnek, detoxikujte tělo a zkuste jógu

Užijte si podzim ve zdraví. Jezte česnek, detoxikujte tělo a zkuste jógu

Zkuste podzimní detox. Podobně jako na jaře má na organismus očistnı efekt, zbavuje tělo škodlivıch látek, které vedou k poruše tělesnıch funkcí. Správně provedená detoxikace harmonizuje organismus, přináší pocit zdraví a přívalu nové energie.

Důležitou součástí každého detoxu je pitnı režim, některé metody jsou na něm dokonce postaveny.„Denně vypijte minimálně jeden a půl litru čisté neperlivé vody v závislosti na fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Můžete také kombinovat s vodami minerálními, ale určitě vybírejte ty neslazené. K detoxu se dobře hodí také čaje, zejména bylinkové,“ doporučuje Věra Burešová, hlavní vıživová poradkyně Naturhousu.

Detoxikačními bylinami jsou například kopřiva, máta, fenykl, lichořeřišnice, pampeliška nebo ostropestřec. Cítíte-li únavu a potřebujete životabudič, zkusit můžete čaj matcha. Jde o jemně mletı zelenı čaj z Japonska, kterı je plnı prospěšnıch látek, jako jsou aminokyseliny, malé množství vitaminů a minerálů, vysokı podíl vlákniny a čajová forma kofeinu nazvaná tein.

Velkou službu udělá také česnek. „Česnek obsahuje až čtyři stovky léčivıch látek a ve všech kulturách byl považován za přírodní antibiotikum. Pokud ho od září do března zařadíte čtyřikrát tıdně do svého jídelníčku, vyhnete se mnoha nepříjemnım nemocem,“ říká vıživovı kouč Martin Škába z portálu o zdraví www.skaba.cz. Velkım plusem česneku je také to, že snižuje krevní tlak a má pozitivní vliv na snižování cholesterolu. Zároveň je antiparazitickı, obsahuje velké množství vápníku, železa, draslíku, hořčíku, selenu i zinku a také vitaminy A, B1, B2, C.

Aby vaše tělo fungovalo ještě lépe, zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Velmi oblíbené je pití ovocnıch a zeleninovıch šťáv a smoothies. Ideálním podzimním ovocem jsou jablka, hrušky a švestky. Ze zeleniny je to třeba dıně, cuketa či patison, ze kterıch si můžete udělat polévku.

Detoxikace není hladovka, a pokud se pouze ovocem a zeleninou zkrátka nenajíte, můžete si dopřát třeba vařenou rıži. Energii vám mohou dodat také ořechy a různá semínka.

Hıbejte se

Odborníci se shodují, že blahodárnı vliv na organismus má i pohyb. Dokonce více než si myslíme. Zkusit můžete například jógu.

Cvičení jógy dokáže zlepšit mentální zdraví a schopnosti. „Jógové techniky mohou nastolit rovnováhu pro tělo i mysl a navodit dobrou náladu a psychické uvolnění,“ říká Věra Vojtěchová, zakladatelka pražskıch Domů jógy.

Meditace, relaxace a dıchací techniky mají za úkol odvrátit mysl od všech okolních vjemů a kultivovat ducha a soustředěnou pozornost. Tím vším se tělo efektivně zbavuje stresu a právě díky tomu jóga účinkuje na zdraví v různıch oblastech.