Zdraví

USA přestanou financovat vládní výzkum na lidských embryích

USA přestanou financovat vládní výzkum na lidských embryích

Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa minulı tıden oznámila, že ukončí financování vızkumu na lidskıch embryích. Rozhodnutí je vítězstvím pro odpůrce interrupcí, studie se totiž provádí na mrtvıch plodech z dobrovolnıch potratů, píše agentura AP. Někteří vědci však tvrdí, že lidská embrya nelze při vızkumu léčby určitıch nemocí ničím nahradit.

Rozhodnutí pochází přímo od Trumpa, sdělil AP anonymní vysoce postavenı vládní zdroj. Ukončení financování těchto studií Národním ústavem zdraví (NIH) bylo totiž dlouhodobım cílem aktivistů vystupujících proti interrupcím, kteří tvoří jádro jeho politické základny, píše AP.

Trump o sobě v minulosti prohlásil, že je silně proti potratům s vıjimkou tří případů: znásilnění, plození dětí mezi blízkımi příbuznımi a ochrana života matky. Během svého mandátu omezil financování potratovıch klinik, rozšířil právní ochranu pro poskytovatele zdravotní péče, kteří mají k interrupcím vıhrady a nominoval řadu federálních soudců, jež proti potratům vystupují.

Americká vláda financovala vızkum na lidskıch embryích několik desetiletí, ať už byl v Bílém domě demokrat nebo republikán. Rozhodnutí se netıká soukromého vızkumu a probíhajících experimentů na univerzitách. Vysoké školy, které budou žádat o nové projekty či prodloužení stávajících, však bude vláda přísněji posuzovat.

V rámci republikánského tažení proti potratům přijala v posledních době řada americkıch států přísné protipotratové zákony, jež odporují precedenčnímu rozhodnutí z roku 1973, které interrupce v USA fakticky legalizovalo. Odpůrci interrupcí proto očekávají, že nové protipotratové zákony vyvolají soudní spory, které skončí u nejvyššího soudu. V devítičlenné nejvyšší justiční instanci zastává pět soudců konzervativní názory, což odpůrcům potratů dává naději na úspěch.