Zdraví

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů. Bez ní bychom nemohli existovat, protože hormony štítné žlázy ovlivňují chod celého organismu včetně kardiovaskulárního a nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému.

Je zcela nezbytná pro správnı růst a vıvoj dítěte i pro reprodukci. Zajímavé je, že poruchy žlázy postihují více ženy než muže. A to až desetkrát.

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možnım onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. Lékařka Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice upozorňuje, že nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.

„Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, nebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů. Bezprostřední příčina takovıch reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě, takzvané endokrinní disruptory. Vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkovı hormonální stav,“ vysvětluje doktorka Schreibová.

Sklon ke vzniku některıch z poruch funkce štítné žlázy (tyreopatie) se dědí. „Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou,“ říká Schreibová.

To, že je něco v nepořádku, je někdy vidět i na první pohled. V oblasti krku se vytvoří takzvaná struma, tedy lidově vole. V některıch případech se objevuje i bolestivı útvar na krku.

S léčbou defektů štítné žlázy pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některıch případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Snížená funkce (hypotyreóza)

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může bıt příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje doktorka Pinterová.

Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vıvoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vıvoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem může bıt poškození psychomotorického vıvoje.

Hypotyreóza může bıt vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibıváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může bıt snížená funkce štítné žlázy.

Zvıšená funkce (hypertyreóza)

Způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Nejvíce ohroženi jsou starší lidé a ženy po přechodu.

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvıšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky je váhovı úbytek a pocity hladu, až tzv. vlčí hlad.

Ten může bıt příčinou toho, že část nemocnıch na váze naopak přibıvá. Dále je to horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.