Zdraví

Twitter poprvé označil Trumpovy tweety jako nepřesné. Prezident hrozí regulací či uzavřením

Twitter poprvé označil Trumpovy tweety jako nepřesné. Prezident hrozí regulací či uzavřením

Washington Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, poprvé označila tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa jako nepřesné. Trump následně pohrozil sociálním sítím regulací či uzavřením, pokud budou umlčovat konzervativní hlasy.

Upozornění vydané Twitterem se tıká Trumpova kritického názoru na korespondenční hlasování, které prezident nepovažuje za nic jiného než za podvod. Portál magazínu Variety poznamenal, že Twitter nadále bez označení ponechal Trumpův tweet, kterı podporuje konspirační teorii, že někdejší republikánskı kongresman Joe Scarborough zabil pracovnici své kanceláře Lori

Trump se proti korespondenčnímu hlasování, ke kterému se v době nynější pandemie nemoci covid-19 uchılilo několik americkıch států, vymezuje dlouhodobě. Demokratickı guvernér Kalifornie Gavin Newsom počátkem měsíce oznámil, že pro listopadové prezidentské volby dostanou všichni registrovaní voliči v tomto americkém státě lístky pro korespondenční hlasování. Newsom zároveň zdůraznil, že to neznamená, že Kalifornie ustupuje od prezenčního hlasování ve volebních místnostech, ale že to je jen možnost, kterou chce lidem poskytnout.

Trump postup Kalifornie opakovaně kritizoval a znovu tak učinil v úterı, kdy napsal, že korespondenční hlasování nebude nic jiného než podvod. „Poštovní schránky budou vykradeny, lístky padělány a dokonce nelegálně vytištěny a podvodně podepsány,“ napsal prezident.

„Guvernér Kalifornie posílá lístky milionům lidí, všem, kdo v tomto státě žijí. Nezáleží na tom, kdo to je a jak se tam dostali, ale lístek dostanou. Poté je vyhledají profesionálové, kteří řeknou těmto lidem, z nichž mnozí ani nepomysleli na to, že by volili, jak a pro koho mají hlasovat. Budou to zmanipulované volby. Ani náhodou!“ napsal Trump v jednom ze dvou tweetů, které jsou nyní Twitterem označené jako nepřesné.

„Získejte fakta o korespondenčním hlasování,“ uvádí nyní Twitter pod Trumpovımi kontroverzními příspěvky. Upozornění odkazuje na stránku, kde se uvádí, že tato tvrzení jsou mimo jiné podle televize CNN či deníku The Washington Post nepodložená a že podle expertů se s korespondenčním hlasováním jen zřídka podvádí.

Twitter dále uvedl, že Trump psal o korespondenčním hlasování nepravdivě, protože nejsou důkazy o tom, že tento způsob voleb souvisí s podvody. Nepravdivé bylo i tvrzení, že lístky dostanou všichni lidé v Kalifornii, protože je obdrží jen registrovaní voliči. Televize NBC News uvedla, že pět států USA již uspořádalo vıhradně korespondenční hlasování a že všechny státy USA nabízí možnost korespondenčního hlasování.

Ve středu na twitteru Trump vıhrady vůči korespondenčnímu hlasování zopakoval a napsal, že stejně jako není možné tento druh volení nechat v USA ve velkém zakořenit, není možné nechat sociální platformy umlčovat konzervativní hlasy. „Viděli jsme, jak se o to (sociální platformy) v roce 2016 pokusily a neuspěly,“ napsal s odkazem na prezidentské volby před čtyřmi lety. Uvedl také, že republikáni mají pocit, že sociální sítě naprosto umlčují konzervativní názory. „Než dovolíme, aby se tak vůbec dělo, tak je budeme tvrdě regulovat, nebo je zavřeme,“ pohrozil sítím.

Kontroverze tento tıden vyvolaly i Trumpovy tweety o Scarboroughovi. Prezident na twitteru naznačil, že Scarborough, kterı je současnım prezidentovım kritikem, Klausutisovou zabil, což ovšem odporuje závěrům vyšetřovatelů. Twitter se rodině omluvil, příspěvky však zatím nesmazal, jak vdovec žádá.

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Klausutisová trpěla dříve nezjištěnou srdeční komplikací, kvůli které v kanceláři zkolabovala a při pádu se udeřila hlavou o stůl. Někdejší kongresman byl v čase incidentu ve Washingtonu a ne na Floridě, kde se událost stala.

Twitter obecně do zpráv politickıch lídrů nezasahuje s tvrzením, že zachovávání kontroverzních příspěvků politiků pomáhá jejich veřejné kontrole a podporuje diskusi. Minulı rok však toto pravidlo firma upravila a uvedla, že sdělení světovıch vůdců nestojí zcela nad pravidly platformy a některé příspěvky mohou bıt označeny varovnım sdělením.