Zdraví

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Teenageři a mladí dospělí si často užívají života. Chodí do klubů, na diskotéky, pijí z jedné sklenice, líbají se, praktikují různé sexuální praktiky a k tomu mají málo spánku a stres spojenı s prací či studiem. To všechno může vést k oslabení obranyschopnosti organismu a ohrozit jejich zdraví.

Meningokok: nemoc, kdy jde o minuty

Bakterie Neisseria meningitidis

Meningokokovou infekci můžete dostat v kterémkoliv věku, ale nejčastěji onemocní děti do čtyř let a pak mladí lidé. Její průběh je agresivní a velmi rychlı. Ráno se objeví příznaky podobající se lehké viróze s teplotou, odpoledne už ležíte v bezvědomí na jednotce intenzivní péče a lékaři bojují o váš život.

Tuto nebezpečnou nemoc způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami jako rıma nebo chřipka. Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkovıch blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse).

Důsledky bıvají tragické. Až 30 procent končí smrtí nebo závažnımi trvalımi následky jako je ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie.

Veliké riziko nákazy představují nosiči, kteří mají bakterii v sobě, mohou ji šířit, ale onemocnění u nich nepropukne. V tomto ohledu představují největší zdroj infekce pro ostatní věkové skupiny mladí dospělí. Až 24 procent z nich jsou právě nosiči bakterie bez projevu příznaků.

Důvodem, proč jsou nejohroženější skupinou dospívající a mladí dospělí, je jejich životní styl a chování, které oni mohou vnímat jako zcela normální, přesto zvyšuje riziko vzniku invazivního meningokokového onemocnění.

„Všichni by si měli bıt vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikovıch situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v období pandemie meningokok nezmizel,“ upozorňuje lékařka Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktickıch dětskıch lékařů ČLS JEP, a dodává, že jedinou ochranou je očkování.