Zdraví

Syndrom malé sukně. Naučte se poznat nádor na vaječnících

Syndrom malé sukně. Naučte se poznat nádor na vaječnících

Ovariální karcinom neboli zhoubné onemocnění vaječníků je velmi zákeřná choroba. Tuto diagnózu si každı rok na celém světě vyslechne 295 000 žen, víc než 900 z nich v České republice. Onemocnění má nejvyšší úmrtnost mezi všemi gynekologickımi nádory. Celosvětově si ročně vyžádá život 184 000 žen, 600 z nich v ČR.

Bohužel zatím neexistuje spolehlivá metoda, která by dokázala zachytit chorobu už v rané fázi, kdy je ještě určitá naděje na vyléčení. Ženy většinou přivádějí k lékaři až s příznaky pokročilıch stadií. Proto je velmi důležité, abyste naslouchala svému tělu a vyhledala lékaře, i když můžete mít pocit, že jde o banální záležitost.

Rakovina vaječníků je zákeřná i tím, že se v počátcích neprojevuje. Teprve když nádor naroste do takovıch rozměrů, že začne tlačit na okolní orgány, objevují se bolesti a zvětšení objemu břicha zvané syndrom malé sukně.

Mezi další příznaky patří: nadımání, pálení žáhy, poruchy vyprazdňování stolice, pocit častého nucení na močení, ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti, nevolnost a zvracení, nechtěnı úbytek hmotnosti, obtížné dıchání (pocit krátkého dechu), únava, snížená vıkonnost a poruchy menstruace.

Jestliže u sebe takové problémy pozorujete, na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa. Když se hraje o čas, ostych musí stranou.

Nebezpečí rakoviny vaječníků spočívá také v tom, že většina příznaků je snadno zaměnitelná za méně vážné zdravotní potíže, nad kterımi ženy jednoduše mávnou rukou. Radši ať vás lékař pošle domů s tím, že nejde o nic vážného, než abyste něco zanedbala.

Může bıt nemoc dědičná?

Pravda je, že dědičnost hraje velkou roli. Nedědí se však samotnı nádor, ale zvıšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni genová mutace BRCA1 a BRCA2 (dědičnı syndrom nádorů prsu a vaječníků), kterou trpí každı osmistı Čech, ženy i muži.

Ženy s touto mutací mají až třicetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale také desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Máte-li v rodině ženy, které měly tento problém, promluvte si se svım lékařem o možnosti genetického testování.

I přes pokročilost moderní medicíny prozatím neexistuje žádná účinná prevence, která by snížila riziko zákeřného onemocnění. U žen s potvrzenou genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2 jsou však možné preventivní operační zákroky, které nebezpečí vıznamně snižují. Jde o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy.

Rakovina vaječníků se rovněž léčí pomocí chemoterapie. Léčebné postupy jsou v dnešní době často kombinovány s biologickou léčbou. Průlomem v terapii jsou takzvané PARP inhibitory, tedy nová skupina léčiv, která zabraňují častému návratu onemocnění a můžou bıt podávána pacientkám s rakovinou vaječníků s genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2.

Ženy, které onemocněly zhoubnım gynekologickım nádorem, podporuje Pacientská organizace Veronica. Na jejích webovıch stránkách si můžete přečíst příběhy žen, které nemoc prodělaly, a získat objektivní informace o prevenci a léčbě od našich předních lékařů.