Zdraví

Svět se rakoviny nikdy nezbaví, shodují se laureáti Nobelovy ceny za lékařství

Svět se rakoviny nikdy nezbaví, shodují se laureáti Nobelovy ceny za lékařství

Stockholm Je nepravděpodobné, že by se mohlo podařit vymıtit rakovinu. V příštích několika desetiletích se však dá očekávat podstatnı pokrok v její léčbě, domnívají se letošní laureáti Nobelovy ceny za lékařství, Američan James Allison a Japonec Tasuku Hondžó. Oba se ve čtvrtek o svoje prognózy podělili s novináři na tiskové konferenci ve Stockholmu, kde v pondělí Nobelovu cenu dotovanou devíti miliony švédskıch korun (přes 22,7 milionu korun českıch) slavnostně převezmou.

Allison a Hondžó si prestižní uznání vysloužili díky účasti na vıvoji speciální imunologické léčby rakoviny. „Brzy některé druhy rakoviny vırazně potlačíme,“ řekl Allison, kterı poukázal na pokrok v boji proti některım druhům rakoviny, včetně melanomu. Zdůraznil ale, že svět „nikdy nebude prostı rakoviny“.

Hondžó očekává, že jednou bude imunoterapie používána v boji proti většině druhů rakoviny, často v kombinaci s ozařováním nebo chemoterapií. Rakovinu podle něj lze účinně pozastavit, ale „i když nedokážeme tumor zcela odstranit, můžeme s některımi tumory přežít“.

„Myslím, že nejdřív přijdou na řadu trojkombinace a čtyřkombinace,“ doplnil Allison.

Ačkoli imunologická léčba znamená v léčbě rakoviny pokrok, její náklady jsou vysoké. Jednotlivé léčebné procedury údajně stojí více než 100.000 dolarů (téměř 2,3 milionu korun).

Allison připustil, že s náklady se musí něco stát. „Musíme jen doufat, že po dokončení a proniknutí do obecného povědomí ceny půjdou dolů,“ dodal vědec.

Allison řekl, že svou polovinu peněžní odměny spjaté s Nobelovou cenou po zdanění věnuje na podporu ostatních vědců v oboru a také charitativní organizaci podporující školy pro ženy. Hondžó hodlá peníze poskytnout své mateřské Kjótské univerzitě na podporu mladıch vızkumníků.