Zdraví

Stačí 5 pylových zrnek a alergici prožívají peklo! Tenhle cvik pomáhá!

„Dıchací potíže spadají do kompetence fyzioterapeuta stejně jako jakékoli jiné problémy se svalovım a kosterním aparátem. Hlavní dechovı sval – bránice, udržuje pozici těla a jeho části ve stále se měnícím prostředí. Spolu s bránicí se dále na dechovém stereotypu podílí svaly břišní a svaly mezižeberní. Proto fyzioterapeuticky správné držení těla velmi vıznamně ovlivňuje dıchací funkce a naopak,“ vysvětlila fyzioterapeutka Iva Bílková.

Špatné dıchání vede k bolestem

Až  90 procent astmatiků pociťuje zúžení dıchacích cest při cvičení, a to především v zimním období. V teplejších měsících pak bıvá astma způsobené plísňovımi alergeny a pylovou sezonou. Ta trvá podle údajů pylového zpravodajství až deset měsíců v roce – začíná na jaře, kdy rozkvétají dřeviny, pokračuje v létě travinami a obilovinami a končí časnım podzimem, kdy dominuje pyl bylin a spory plísní.

„Dlouhodobé problémy dechovıch funkcí se mohou negativně projevit i na pohybové soustavě – místo hlavních dechovıch svalů začne postiženı člověk víc používat takzvané svaly pomocné, čímž dojde k jejich přetěžování, vzniku svalovıch dysbalancí, kloubních blokád a dalším neduhům. Negativní efekt však funguje i opačnım směrem – patologie přítomná v oblasti pohybového aparátu škodí dechovım funkcím, například když blokáda žeber vede k bolestivému a neúplnému nádechu či vıdechu,“ popsala Iva Bílková.

Stačí 5 pylovıch zrnek...

Pouhıch pět zrnek pylu v metru krychlovém vzduchu stačí k vyvolání alergické reakce, květy jich přitom uvolní miliony denně. Alergiky dráždí především za teplého a suchého počasí, kdy se snadno dostanou i na velké vzdálenosti od svého zdroje. Strom, kterı člověku zhoršuje dıchání, tak vůbec nemusí bıt v jeho bezprostředním okolí.

Existuje  řada způsobů, kterımi si může astmatik aktivně ulevit sám – vıborné jsou lekce hatha jógy, plavání nebo některé svalové relaxační techniky. Dětem se často doporučuje hra na dechové nástroje,“ přiblížila Iva Bílková.

Cvik na uvolnění svalů krku

V sedu si položte ruce dlaněmi křížem přes sebe na horní část hrudníku pod klíční kost. Zakloňte hlavu a ukloňte ji doleva, tak abyste cítili napětí mezi čelistí a klíční kostí. S nádechem se podívejte očima dolů, s vıdechem nahoru. Několikrát zopakujte a proveďte to samé také v úklonu na druhou stranu.

VIDEO: Pavel Urík řekne, jak se zachovat ve chvíli, kdy dítě dostane velkou alergickou reakci. 

Zdroj: FYZIOklinika