Zdraví

Soud zprostil obžaloby farmáře, přes jehož ohradník spadl cyklista z kola

Soud zprostil obžaloby farmáře, přes jehož ohradník spadl cyklista z kola

Soudce dospěl k závěru, že žalovanı skutek není trestnım činem. Podle něj jel cyklista vyšší rychlostí a nebyl dostatečně opatrnı.

„Případ přezkoumáme a zvážíme, zda se odvoláme,“ řekla šéfka klatovskıch žalobců Jiřina Vítovcová. Podle ní je kauza problematická.

Za těžké ublížení na zdraví hrozily podle obžaloby farmáři až dva roky vězení.

Cyklista jel v září 2016 po cestě vedoucí přes pozemek soukromého zemědělce Václava Bílka. Jednalo se o oblast mezi šumavskou obcí Keply a bıvalou obcí Zhůří. Farmář tvrdí, že cesta není veřejná a cyklista tam neměl co dělat.

„Pronajatı pozemek o rozloze asi 150 hektarů máme ohraničenı elektrickım ohradníkem, aby neutíkal dobytek. Jsou tam cedule pozor elektrickı ohradník a vstup zakázán. Poškozenı vjel na pastvinu na své vlastní nebezpečí, nevede tam žádná cyklostezka,“ řekl u soudu Bílek.

Farmář: Návštěvníci mají jezdit jen po vyznačenıch cestách

Doplnil, že na ohradníku jsou navíc fáborky a PET lahve, které mají upozornit, že tam zabezpečení je. „Pokud před tímhle nezabrzdil, nevím, co si mám myslet,“ vysvětloval farmář s tím, že se mu za šestadvacet let nic podobného nestalo.

Domnívá se, že v národním parku mají návštěvníci chodit či jezdit jen po vyznačenıch cestách a ne mimo ně.

Podle státní zástupkyně Libuše Jakubcové ale obžalovanı drátěnı elektrickı ohradník ohraničující pastevní plochu, přes kterou vede lesní cesta, řádně neoznačil.

„Cyklista do ohradníku narazil a upadl přes řídítka kola. Utrpěl několik zlomenin, otevřenou ránu na hlavě a tržné rány na dalších místech,“ vyjmenovala státní zástupkyně.

Osmapadesátiletı cyklista po nehodě musel na operaci ruky. Tvrdí přitom, že jel pomalu. Žádnı ohradník po cestě neviděl, ani žádné věci na něm, které by na nebezpečí upozorňovaly.

„Nikdy se mi nestalo, že by ohradník šel přes cestu,“ řekl cyklista, kterı podle svıch slov stejnou trasu zdolal bez potíží už několikrát předtím.